اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده عبدالعزیز دهسرخ
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مشهد

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده عبدالعزیز (ع) در کیلومتر 45 جاده مشهد - نیشابور در روستای ده‌سرخ بر روى تپّه‌ای با چشم انداز فوق العاده زیبا واقع شده و مشهور به «سیّد عبدالعزیز» است.هستة مرکزى بنا به صورت 8 ضلعى است و هر یک از اضلاع آن به اختلاف بین 2 و 4 متر میباشد و درِ آن از جانب مشرق باز میشود و درى در جانب مغرب دارد. دو پنجره جهت نورگیرى در شمال و جنوب آن طرّاحى شده و در وسط اتاق، صورت قبرى است که توسّط ضریحى آهنى به ابعاد 20/2×30/1 متر محافظت می‏شود. گنبد بنا به شکل شلجمى و به قطر 6 و ارتفاع 6 متر از آجر ساخته شده و با رنگ سبز نقاشى شده است.

کف و ازارة حرم تا یک متر با سنگ مرمر آراسته شده و چهار طاقچه در اضلاع دو متری بنا احداث شده است. این بنا در حدود 80 سال قبل ساخته شده و در سالیان اخیر اطراف آن مسطح و قصد احداث بناى بزرگتر را دارند.بنای اصلی متعلّق به دورة قاجاریّه بود که به شمارة 6669 و در تاریخ 10/10/1381 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.صحن اصلى این زیارتگاه قریب به هزار متر مربع است که به صورت قبرستان از آن استفاده می‌شده است.

در شرق صحن الحاقى، زایر سرا با 17 اتاق، سرویس‏هاى بهداشتى، آشپزخانه در مساحت 200 متر مربّع احداث شده و کل مجموعه حدود یک هکتار است.به اعتقاد اهالى، امامزاده سیّد عبدالعزیز فرزند عبداللَّه بن امام موسى کاظم است که ظاهراً بین عبدالعزیز و عبداللَّه چندین واسطه از قلم افتاده است زیرا علماى انساب براى عبداللَّه بن موسى‏ ‰ فرزندى بنام عبدالعزیز ثبت نکرده ‏اند. اشعار ذیل در مدح امامزاده سیّد عبدالعزیز سروده شده است:مــزار سـیدى والاسـت اینجا پریشان از غمش دلهاست اینجایقین دارم که این فرزند از مهر کنـار مادرش زهراسـت اینجاگلــى زیبا در اینجا گشته پرپر شـده ده سـرخ از بویش معطراگر خواهی نسـب از او بدانى عزیزاست زادة موسى بن جعفردر مرکز روستا چشمه آبی روان به نام چشمه حضرت که منسوب به امام رضا (ع) است ، قرار دارد. درکنار روستا آثار طبیعی و تاریخی نیز مشاهده میشود.

منبع:http://razavi.awqaf.ir/http://tnews.ir/یز http://www.

atabatnews.ir/http://shrines.blog.ir/.