اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای مهنه
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
مه‌ولات

معرفی نامه

مهنه نام روستایی است که در مرکز شهرستان مه ولات واقع شده است ، سرتاسر اطراف روستا را زمین‌های هموار و پست فراگرفته است.تا فاصله ۳۰ کیلومتری در شمال غرب روستا هیچ گونه ارتفاعی در اطراف روستای وجود ندارد ، نزدیکترین ارتفاعات، کوه‌های قلعه جوق در شمال روستا غرب است که فاصله آن با روستا ۳۰ کیلومتر است.آرامگاه منسوب به ابوسعید ابوالخیر عارف نامدار در این روستا قرار دارد که بنظر کارشناسان روزی قدمگاه وی بوده است و آرامگاه او در مهنه خاوران (ترکمنستان) قرار دارد.کشاورزی در روستای مهنه به دو صورت زراعت- باغداری و دامداری صورت می‌گیرد.

با توجه به اقلیم منطقه محصولات متنوعی در روستا به عمل می‌آید، در واقع مهم‌ترین محصولات کشاورزی این روستا شامل گندم، جو، زعفران و پنبه می‌شود.باغداری و به خصوص کشت انار و پسته نیز به وفور در بین باغداران وجود دارد.اراضی کشاورزی روستا شامل ۱۴۰۲ هکتار محصولات زراعی و حدود ۴۷۱ هکتار محصولات باغی می‌باشد. روش آبیاری مزارع به صورت غرقابی می‌باشد.

در این منطقه بهره برداری عمدتا خانوادگی بوده و نیروی یدی نقش اصلی را در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت ایفا می‌نماید.دامداری در روستای مهنه به شکل چکنه ای وسنتی انجام می‌شود و دامداران در روستا ساکن بوده و در حقیقت یکجا نشین هستند ، دامداری به شیوه رمه گردانی روستایی در روستا وجود دارد. نژاد گوسفندان از نوع بوری ..

.مشاهده کامل متن بوده و درصد کمی از دامها را بز تشکیل می‌دهد ، گاوهای موجود نیز از نژاد دورگ و بومی هستند. تعداد دام اغلب خانواره بین ۱۵ تا ۶۰ راس متغیر بوده و خانوارهای روستایی برای تامین شیر و گوشت موردنیاز خود اقدام به نگهداری تعدادی بز و گوسفند می‌نمایند.منبع:http://mehne.

ir/http://www.mehne.r98.ir/http://farhang-mahvelat.

com/.