اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سید مرتضی
استان:
خراسان رضوی
شهرستان:
کاشمر

معرفی نامه

ارگاه منور امامزاده سید مرتضی(ع) در فاصله ۵ کیلومتری شمال کاشمر در دامنه کوه‌های معروف به هفت شاخ، در منطقه ای ییلاقی و چشم نواز، قرار گرفته استایشان از فرزندان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) است.مزارات دیگری در شهرهای خراسان از جمله اسفراین، بجنورد، بردسکن و قوچان منسوب به این امامزاده می‌باشد. در حالیکه وی به خراسان سفر نکرده است و در سال 210 ق به دستور مأمون مسموم و به شهادت رسید و آرامگاه وی در کنار مرقد پدرش در صحن کاظمین قرار دارد و به طور مسلم این امامزاده از احفاد و نوادگان آن حضرت و یا شخصیت دیگری غیر از ابراهیم الاصغر المرتضی می‌باشد.بارگاه منور ایشان به خاطر موقعیت خاص خود تنها یک زیارتگاه نیست بلکه برای مردم کاشمر و زائرین یک گردشگاه عمومی نیز تلقی می‌شود.

درختان انبوه، آبشار و استخر بر جاذبه‌های این مکان افزوده است. ساختمان فعلی آرامگاه به سبک معماری عصر صفوی بر بلندای یک تپه بنا شده است. درب اصلی حرم به صحن جنوبی باز می‌شود و ایوانی آیینه‌کاری شده، این در را از سایرورودی‌های اصلی ، جدا می‌کند. از همین صحن جنوبی گنبد بزرگ مزار در وسط دو گلدسته رفیع با کاشی‌هایی به رنگ لاجوردی دیده می‌شود.

»تأسیسات بقعه در میانه آب نماها و جنگل‌های مصنوعی و فضاهای سبز جدیدالاحداث واقع شده و کل سازه‌ها در سطحی بلندتر از عرصه پیرامون قرار دارد. آن گونه که حدود 9 پله را باید زیر پا بگذاری تا به صحن امامزاده برسی، در همین آغاز و بلافاصله بعد از آخرین پله سردرب باشکوه صحن را از فضای خارج جدا می‌کند و گنبد و گلدسته‌های مرتفع و زیبای بنا در وسط محوطه آشکار می‌شود.گلدسته‌ها و گنبد منقش به کاشیکارى معرق و درج اسماءالله و آیینه کارى داخل حرم و جاذبه هاى اطراف آن براى زائرین و گردش کنندگان خیره کننده است. طرح جامع این امامزاده که در حال اجرا است، شامل کاربری هاى فرهنگى، ادارى، خدماتى، توسعه زائرسرا، پارکینک، شبیه خوانى، مهمانسرا، انتظامى، تجارى و فضاى سبز می‌باشد و احداث انبار ظروف، حمام مجاور، وضوخانه مستقل خواهران و برادران و کفشداری هاى جداگانه از دیگر خدمات آن است.

جذب هزاران زائر و شیفته خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در ایام سال به ویژه در فصل تابستان و ایام نوروز، اداره اوقاف شهرستان را به ارائه خدمات ویژه با توجه به وجود 70 اتاق اقامتى براى زائرین، تشویق نموده است. با توجه به موقعیت این امامزاده، هر ساله هزاران مشتاق در این مکان مقدس و زیبا حضور پیدا نموده و علاوه بر تجدید ارادت و بهره بردن از مواهب معنوى این امامزاده، از فضاى دلنشین آن نیز بهره مند مى شوند.منبع:http://seyyedmorteza.mihanblog.

com/http://vista.ir/http://www.emamzadegan.ir/http://sayyedmorteza.

ir/.