اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مقبره کشته گان واقعه لهاک خان
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
شیروان

معرفی نامه

سروان لهاک خان، سالار جنگ و یکی از فرماندهان قشون محمد خان قاجار بود ,وی در سال 1304 هجری شمسی سرکشی کرد و پنج افسر و دو استوار از ماموران لشکر شرق خراسان را که با طغیان او مخالف بودند، در میدان سرخ بجنورد تیرباران کرد. میدان سرخ، مکانی در مجاورت باغی است که کشته شدگان واقعه لهاک خان در آن دفن شده اند. در زمان رضا خان نیز 14 نفر به دستور او در این میدان تیرباران شدند. این مقبره بنای آجری است که بر روی سکویی به بلندی 80 سانتی متر ساخته شده، 80/4 متر ارتفاع دارد و ضخامت دیوارهای آن 20/1 متر است.

در ضلع جنوبی آرامگاه، در چوبی به اضلاع 5/1 × 85/1 متر وجود دارد. این ساختمان دارای گنبدی به ارتفاع 5/1 متر و چهار مناره، در گوشه آن، به بلندی 5/2 متر می‌باشد که تماماً با کاشی‌هایی به رنگ آبی و سفید پوشش یافته‌اند. نمای بیرونی ساختمان با آجرهای نقش بر جسته تزیین شده است.این مقبره دارای گنبد است که از لحاظ تزیینات آجری و معماری خاصش، مورد توجه قرار دارد.

در چهار گوشه این بنا که از لحاظ شکل ظاهری شبیه مقبره شاه اسماعیل سامانی استاطراف و محوطه بوستان نیز طی سالیان دراز، به عنوان گورستان مورد استفاده اهالی بجنورد قرار گرفته است, در سالهای پیش از انقلاب اسلامی، نظامیانی که در طی مأموریتهای کشته شده‌اند، در این مکان مدفونند,این بنای تاریخی به شکل آرامگاه است و بهره برداری خاصی از آن صورت ...مشاهده کامل متن نمی‌گیرد.

این اثر در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=89773&Serv=3&SGr=22http://fa.

wikipedia.orghttp://www.chnpress.ir/NSite/Information/default.

aspx?info=11&page1=577http://bama.resaco.ir/bama/5/1/4/2.htmhttp://www.

negahmedia.ir/mob/media/show_video/25667http://fa.wikipedia.orghttp://chtn.

ir/Default.aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=33966http://atraknews.com/new.aspx?id=14640.