اطلاعات بیشتر


نام مکان:
ارگ شیخ بهایی
استان:
اصفهان
شهرستان:
نجف آباد

معرفی نامه

آدرس : ارگ شیخ بهایی در جنوب شرقی شهر نجف آباد، محله جوی خارون، شهر بهارستان واقع شده است.آدرس : ارگ شیخ بهایی در جنوب شرقی شهر نجف آباد، محله جوی خارون، شهر بهارستان واقع شده است.ارگ شیخ بهایی در شهرستان نجف آباد اصفهان واقع است و بزرگترین مجموعه تفریحی در غرب این استان می‌باشد. این ارگ از ۶ برج کبوتر خانه تشکیل شده است .

این برج‌ها جز آثار نادر کشور می‌باشد و همانند این برج‌ها را تنها در شهر تبریز می‌توان دید و این به علت تعداد برج‌های آن می‌باشد.ارگ در حصار باغی به مساحت ۳۰۰۰ مربع واقع شده است و هفت برج دارد شش تا از این برج‌های بی نظیر در حقیقت کبوتر خانه اند.با تبدیل ارگ به مجموعه فرهنگی و تاریخی شیخ بهایی قسمت‌های دیگر چون آبنما، چایخانه سنتی، محوطه فرهنگی-تفریحی و فضای سبز به ارگ اضافه شده است .مجموعه فرهنگی تفریحی ارگ شیخ بهایی به عنوان مجموعه ای بی نظیر از برج و بارو با هفت برج منفرد از هم، با ارتفاع حدود 14متر است که با دیواری کاهگلی با ارتفاع 4 متر بهم وصل شده اند .

تقسیم بندی برج‌ها در زوایا و اضلاع دیوار‌ها و نیز سر در ورودی این مجموعه منظره زیبایی را بوجود آورده که بوسیله هشتی و اتاق هایی در بالا ، پایین و زیرزمین ، ورودی به ارگ را ممکن می‌سازد . ارگ شیخ بهایی یا همان «هفت برج خارون» در گذشته به منظور فراهم کردن کودهای حیوانی (پرندگان) احداث شده و به جهت مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفت. مجموعه فرهنگی و تاریخی ارگ شیخ بهایی شامل فضای سبز ، آبنما ، چایخانه سنتی و محوطه ای چشمگیر با کاربری فرهنگی تفریحی است. این ارگ در سال 1382 به همت شورای اسلامی شهر و شهرداری نجف آباد بازسازی و مرمت شد و به عنوان نخستین مجموعه‌ی گردشگری غرب استان اصفهان در سال 1384 به بهره برداری رسید و جزو آثار تاریخی به ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور رسیده است.

ارگ شیخ بهایی در سال 1382 با شماره ۳۴۸۱ در آثار ملی ایران ثبت گردیده است.منابع :http://fa.wikipedia.orghttp://zavarehgroup.

mihanblog.com/post/147http://www.najafabad.ir/portal/monuments/citadel-sheikh-bahaihttp://www.

mehrnews.com/detail/News/2277031.