اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آب‌انبار صفی‌آباد
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
اسفراین

معرفی نامه

آب انبار صفی آباد در شهرستان اسفراین، داخل شهر صفی آباد و در میدان مسجد جامع و پشت کتابخانه شهید ارغیانی واقع شده است.این آب انبار توسط صفی خان بغایری حاکم بام و صفی اباد بنا شده است و مربوط به دوره افشار - دوره قاجار است آنچه صفی آباد را در این منطقه برجسته کرده وجود آب انباری است که از دوره افشار باقی مانده است, دو آب انبار بوسیله سردار رشید نادر صفی خان بغایری که خود از ترکان این منطقه زر خیز است ایجاد شده است . صفی خان بغایری برای رفاه حال مردم و به دست آوردن آسایش نسبی برای آنان و با تلاش مصرانه دست به احداث این دو آب انبار زده و نام نیکی از خود به یادگار گذاشته است به گونه ای که نام این سردار بزرگ را به منطقه اطلاق می‌کنند.با گذشت دوران و فرسایش فراوان باد و آب در این منطقه و عدم رسیدگی کافی و بدلیل وجود رودخانه‌های اطراف شهر کم کم این دو آب انبار اهمیت خود را از دست دادند و چیزی جز ویرانه و مخروبه باقی نماند.

حاج عبدالله ارغیانی به همراه حاج محمد گرایلی تصمیم به مرمت و بازسازی آب انبار کردند. که به همت آن دو در سال 1344 شمسی یکی از این دو آب انبار که در مرکز شهر جنب کتابخانه عمومی شهر صفی آباد قرار دارد مرمت شد.پس از مرمت و بازسازی شرح عمل خود را بر کتیبه ای سنگی منقوش کردند تا یادگاری از اقدام خیرخواهانه خود باشد. این آب انبار با لوله کشی شهر جهت آب شرب باز هم مطرود و متروک شد.

این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۹۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.آب انبار در ادبیات :صفی خان بغایری کرد بنیاد دهی نامش صفی آباد بنیاددوآب انباردر ده او پی انداخت یکی بیرون یکی دراندرونساختکه از این هر دو آب انبار عالی ببردند بهره مردم چند سالییکی مخروبه و متروکه گردید دگر ویرانه جای غوک و قورباغه گردیدمرا افسوس در دل بد به دوران که گردد زنده آثار بزرگانیک آب انبار از آن آباد مردم روان خان صفی را شاد کردماگر تاریخ این گفتار پرسی هزارو سیصد و چهل چهار شمسیکنم این گفته‌ها رانقش بر سنگ کنم بر چهره آب انبار آونگمنبع:http://fa.wikipediaorg.irhttp://ravniz110.

blogfa.com/post-16.aspxhttp://www.baam-safiabad.

irhttp://ravniz.mihanblog.com/post/13.