اطلاعات بیشتر


نام مکان:
قلعه تاریخی علی آباد ( روستای یام )
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
فاروج

معرفی نامه

قلعه تاریخی علی آباد در شهر فاروج در دو کیلومتری غرب روستای یام در وسط دشت هموار و مسطح قرار دارد. طبق منابع محلی بنا مربوط به دوره صفوی بوده و تا اواخر قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است.این بنا پلانی مستطیل شکل دارد و برج و باروی خندق مستحکم سازی شده است.این قلعه تاریخی دو دروازه دارد که در میانه حصار شمالی و جنوبی قرار گرفته است.

اطراف قلعه خندقی با عرض 15 متر قرار دارد که فاصلۀ آن تا دیوارهای قلعه 10 متر و ضلع جنوبی 40 متر، ضلع غربی و شرقس 8 متر می‌باشد. مصالح به کار رفته در بنا خشت و ملات گل، دیوارهای بادور چینه و در قسمتهایی از بنا خشت و پوشش و بارورها و دیوارها کاخ گل می‌باشد.فضای داخلی قلعه مسطح که در گذشته حجره هایی در اطراف بنا وجود داشته و در ضلع شمالی آثار ساخت وساز مشهور است. علاوه بر چهار برج در گوشه‌های قلعه تاریخی علی آباد فاروج، ۲ برج در وسط ضلع غربی و شرقی وجود دارد.

در ورودی در ضلع شمالی و جنوبی با عرض 70/4 متر واقع شده ,در ورودی اصلی قلعه در ضلع جنوبی با دو برج نگهبانی در دو طرف ورودی شمالی به دلیل آسیب دیدگی شدید اصلی آن قبل از کاوش‌های باستان شناسی میسر نمی‌باشد.((طبق گفتۀ مؤلف مطلع الشمس نیم فرسخ از طرف سیار وصل به راه قطعۀ خرابه است که از هر طرف سه برج و درکل هشت برج در دور قلعه و خندق معتبری در اطراف آن که این مجموعه را علی آباد خرابه از بناهای ...

مشاهده کامل متن رضاقلی خان پدر امیرحسین خان شجاع الدوله که به اسم حضرت امیرالمؤمنین علی ابن ابی طالب (ع) بنا شده است. وقف آن حضرت نمود. قدمت این قلعه را به دوران قاجار می‌رساند. ))این قلعه با شماره ۱۲۰۸۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منبع:http://farooj.ir/new.aspx?id=4923http://atraknews.com/new.

aspx?id=17628http://www.mehrnews.com/detail/News/2271915http://shirvanandisheh.blogfa.

com/http://khabarfarsi.com/ext/7656623http://www.kermanshahnews.com/http://www.

ghatreh.com/.