اطلاعات بیشتر


نام مکان:
رباط قره بیل
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
گرمه

معرفی نامه

کاروانسرای رباط قره بیل در 110 کیلومتری غرب در بجنورد و 88 کیلومتری شمال شرق جاجرم در روستایی با همین نام قرار دارد.به احتمال فراوان قدمت بنای اولیه کاروانسرا به قرون 5-4 هجری میرسد و در متون تاریخی از آن به نام رباط املوتلو یاد شده است. در دورۀ تیموری و زمانی که شاهراه کهن گرگان-نیشابور برای دسترسی به مشهد احیا میشود، به دستور وزیر با تدبیر دربار تیموری، میر علیشیر نوایی، رباطهایی در طول این مسیر ساخته شده و یا رباطهای قدیمی مرمت شد در طی این فرایند رباط قره بیل نیز توسعه یافت و با الحاق بخشهایی جدید احیا و مورد استفاده مسافران قرار گرفت. این بنا تا حدود ۱۰۰ سال پیش به عنوان کاروانسرا مورد استفاده بوده است.

پلان این کاروانسرا چهارگوش است و دو حیاط بزرگ و کوچک دارد.بنا با مصالح سنگ، ساروج، گچ و آجر ساخته شده استدر اطراف حیاط بزرگ غرفه‌های متعددی احداث شده که پوشش سقف آنها گنبدی است و زیر سقف با کاربندی‌های زیبای گچی تزئین شده است. در ضلع غربی یک استخر وجود دارد که دارای سکوهایی می‌باشد. دور تا دور بنا یک دیوار سنگی که در تمام اضلاع آن برجهای دیده بانی وجود دارد.

روستای رباط قره بیل یکی از روستاهای استان خراسان شمالی است که مرکز دهستان گلستان از توابع شهرستان گرمه می‌باشد و در کنار جاده آسیایی مشهد- شمال با فاصله ۱۱۰ کیلومتری از غرب بجنورد و ۲۰ کیلومتری شرق تونل گلستان قرار ...مشاهده کامل متن دارد.

منبع:http://www.negahmedia.ir/mob/media/show_video/22776http://www.atraknews.

comhttp://tnews.ir/news/0C7918994793.htmlhttp://bojnord1400.blogfa.

com/post-5346.aspxhttp://www.goftogoonews.com/pages/News-_-19013.

aspxhttp://4iranian.com/index.aspx?siteid=1&pageid=7754http://rcirib.ir/paygah_marakez/cities/amaken_text.

aspx?id=2280&ccode=9http://www.rasekhoon.net/forum/thread/920479/page1/.