اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده حمزه رضا
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
شیروان

معرفی نامه

بارگاه مقدس امامزاده حمزه رضا (علیه السلام) درشهرستان شیروان، بخش مرکزی، در 5 کیلومتری شمال غرب شهر شیروان، دهستان زیارت، روستای زیارت، قرار دارد.به گمان اهالی وی برادر امام رضا (علیه السلام) است که به سوی برادر خود می‌رفته و در اینجا به دست مخالفان به شهادت می‌رسد.با مراجعه به کتب انساب به این نتیجه خواهیم رسید که شخصیت مدفون در این بقعه کسی نیست جزسیدجلیل القدرابوالقاسم حمزه بن محمد ابی جعفر بن موسی بن احمدبن محمد الاعرابی بن القاسم بن حمزه بن الامام موسی الکاظم(علیه السلام) ، زیرا پدر وی ابوجعفر محمد نقیب شهرطوس بوده وسیدی جلیل القدر شریف و بلندجایگاه بود.او فرزندی به نام حمزه ابوالقاسم داشت که مکنی به کنیه جد خود حمزه بن موسی(علیه السلام) بود ودر نزد آل سامان از موقعیت خوبی برخوردار بود همچنین وی و پدرش نقابت سادات طوس و خراسان را به عهده داشتند.

طبق نوشته‌های مورخان تمام این خاندان به رضا ملقب بوده اند بنابراین چنین می‌توان نتیجه گرفت که علت شهرت حمزه ابوالقاسم به رضا، به خاطر جد اوست ، لذا به حمزه رضا مشهور شده است.آرامگاه وی از زیارتگاه‌های مشهوراستان خراسان شمالی وشهر شیروان است و از جمله آثار معدود دوران غزنوی (قرن پنجم هجری) به شمار می‌رود. این بنا مجموعه ای مرکب از حرم چهارگوش به طول هر ضلع هشت متر است که با واحدهای پیرامون به وسیله درگاه هایی با عمق زیاد در ارتباط ..

.مشاهده کامل متن است. ارتفاع مقبره تا زیر گنبد، 5 /7 متر و بلندی آن حدود 5 /8 متر است که تماماً از آجر و گچ و چوب ساخته شده است.این بنا با تاق نماها، قوس بلند و تیزه‌دار ایوان، دارای دو حاشیه قابسازی و گچبری است.

ضریح بنا به شکل مکعب مستطیل و به صورت مشبک چوبی در وسط حرم واقع شده است.در جانب جنوبى بقعه، ایوان مستطیلى شکل بزرگى به طول 70/6 و عرض 80/4 متر قرار دارد که در دو سوى آن، دو تالار مستطیل شکل دو طبقه به صورت قرینه ایجاد شده است. در جانب غربى و شرقى حرم، ایوان مانندى در وسط و دو غرفه در کنار آن، با هم حالت قرینه دارند، در ضلع شمالى نیز ایوان مانندى در وسط و چهار غرفه در دو جانب آن وجود دارد. بر روى هم، بناى بزرگ آجرى مزبور، از نظر نماى خارجى و با توجّه به طاقنماهاى هشتگانه بزرگ اطراف، اثر چشمگیر را عرضه مى ‏دارد.

این بنا به شماره ‪ ۷۰۴‬در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.در گوشه ای از محوطه وسیع این امام زاده هم چنین بنای تاریخی «چهارطاقی تیموری» قرار دارد که صاحب بقعه گویا «عیدخواجه» از سرداران تیمور گورکانی است. منبع:http://www.emamzadegan.

irhttp://vista.ir/http://www.khorasannews.com/http://www.

negahmedia.ir/.