اطلاعات بیشتر


نام مکان:
حسینیه جاجرمی ها
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
بجنورد

معرفی نامه

حسینیه جاجرمی در مرکز شهر بجنورد و در محدوده بافت تاریخی شهر، در کوچه جاجرمیها واقع شده است. حسینیه جاجرمی یکی از قدیمی‌ترین حسینیه‌ها در شهرستان بجنورد است که در سال 1325 هجری قمری ساخته شده است. کتیبه موجود در بنا که بر سنگ یشم منقش گشته است بر فراز تاقچة یکی از اتاقهای طبقة فوقانی ضلع شرقی قرار دارد که بر آن تاریخ 1325 هجری قمری ثبت گردیده است.حسینه جاجرمی یک نمونه معماری سنتی از نوع حیاط مرکزی است که نوعی معماری درونگرا قلمداد می‌شود و در آن تمام درب و پنجره‌ها و نورگیرهای رو به حیاط باز می‌شوند.

این بنا در 2 طبقه ساخته شده و مراسم مذهبی بیشتر در طبقه دوم آن اجرا می‌شده است.این نوع معماری اغلب در مناطق خشک و کویری مورد توجه بوده و در منطقه بجنورد چندان معمول نیست. طرح کلی پلان بنا مربع شکل است و در ضلع شرقی و غربی از دو طبقه تشکیل شده که در مجموع حدود 600 متر مربع مساحت دارد. ورودی حسینیه از طریق یک هشتی به حیاط مرکزی متصل شده که با دو رشته پلکان در گوشه‌های شمال شرقی ، جنوب غربی به مهتابی‌های طبقه فوقانی راه می‌یابد.

سقف هشتی بنا در قسمت ورودی و تمام حجره‌های طبقه پایین با قوس کلیل پوشش یافته و طبقه بالا به صورت تیرپوش است. بخشهای مختلف بنا با آرایه‌های معماری از قبیل آجرکاری، گچبری، مقرنس،کاری و کتیبه هایی تزئین شده است. قسمت بالایی دیوار ایوان شرقی یک افریز تزیینی ..

.مشاهده کامل متن با کتیبه به خط نستعلیق دارد که در آن گزیده ای از ترکیب بند مشهور محتشم کاشانی در مرثیه شهدای کربلا (باز این چه شورش است) گچبری شده است. این اشعار متناسب کاربری اصلی این بنا به عنوان حسینیه و محل عزاداری سوگواران سید الشهدا (ع) است.اکنون این بنا به مرکزی برای آفرینش هنرهای سنتی و صنایع دستی تبدیل شده است.

این اثر در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://khabarontime.ir/http://bojnord1400.blogfa.

com/http://www.negahmedia.ir/http://www.khorasannews.

com/http://www.mehrnews.com/.