اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه شاه نشین خراشا
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
جاجرم

معرفی نامه

بنای معروف به «شاه نشین» یکی از آثار برجسته معماری اواخر دوره قاجار است که در روستای خُراشا، در جلگه سنخواست از توابع شهرستان جاجرم قرار گرفته است. این بنا در تاریخ ۲۸ اسفند سال 85 با شمارهٔ ثبت ۱۸۷۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. بر اساس کتیبه‌های موجود در بنای شاه نشین ساخت این بنا در 1310هجری قمری به پایان رسیده است.خانه شاه نشین خراشا بنایی 2 اشکوبه است که پلان مستطیلی طبقه فوقانی آن از چهار فضا تشکیل شده و از نظر تزئینات گچ بری، آرایه‌های معماری و کتیبه‌های مثلث در منطقه بی نظیر است.

بیشتر تزئینات و کتیبه‌های آن، شامل گچ بری و مرصع کاری‌های اطراف آن و شومینه با آیات قرآنی ادعیه و نام پنج تن آل عبا است که در دوره قاجاریه ساخته شده است.این خانه از 6 نسل پیش به خاندان بنی هاشم به ارث رسیده است و سازنده آن «سید حاج میرزا بابا» است که از او به «میر عبدا...

» و سپس به «حاج میرزا»، «میرزا علی»، «سید محمد علی» و سپس به سید محمد علی بنی هاشم به ارث رسیده است؛ اما هم اکنون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آن را به ثبت ملی رسانده است.با عرض پوزش آدرس دقیق خانه خراشا در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد. دوستانی که از آدرساین خانه تاریخی اطلاع دارند لطفا برای یافتن آدرس دقیق ما را همراهی کنند.منبع :http://shabestan.

ir/http://qazvin.irib.ir/http://www.mashreghnews.

ir/.