اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار جم ( سالوک )
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
اسفراین

معرفی نامه

این آبشار در دامنه قله سالوک در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار گرفته و در فصل زمستان یخ میزند. یخ زدن آبشار در فصول سرد مناظر بدیعی را بوجود می‌آورد که مورد استفاده یخ نوردی کوهنوردان نیز قرار میگیرد. آبشار سالوک در پارک ملی سالوک قرار گرفته و یکی از مناطق تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست است.سالوک یکی از کوهای بزرگ خراسان شمالی با ارتفاع 2900 متر از زیباترین و پرجاذبه‌ترین قلل استان می‌باشد.

علت نام گذاری قله به نام سالوک به دلیل وجود قلعه ای بنام سعلوک در ضلع جنوبی در دره زاری می‌باشد،سالوک به دلیل وجد چشمه سار‌ها و آبشارهای زیبا و دیدنی و دیواره‌های بلند و ظبیعت سرسبز و نهرهای خروشان آوازه اش فراتر از خراسان شمالی پیچیده است.یالهای سبز و محسور کننده و مناظر بدیع و چشم اندازه‌های عالی آن هر کوهنورد و گردشکر را به سود خود جلب کی ک برای دسترسی به این آبشار در فاصله حدود ۶ کیلومتری جاده بجنورد به اسفراین (حدود ۱۰۰۰ متر مانده به منطقه تفریحی بش قارداش) در سمت چپ جاده وارد مسیر انحرافی میشوید ۰ بعد از گذر از روستای زیبای ارک به گردنه ای به نام بیو رسیده که پس از طی آن جاده در امتداد ارتفاعات زیبای آلاداغ به پیش می‌رود و بعد از چند صباحی تابلوی روستای حصار حسینی خود نمایی میکند. در این منطقه باید واردجاده خاکی شد و بعد از گذر از روستای حصار حسینی و در فاصله کمی به روستای زیبای ..

.مشاهده کامل متن رختیان که در دامنه ساولک قرار دارد رسید. از این منطقه پیاده مسیر را به سمت جنوب و ارتفاع آغاز کنید. فاصله روستا تا پناهگاه دارای شیب نسبتا مناسبی است لذا گامها کمی آهسته و زمان صعود کمی طولانی میشود.

بعد از یک کوهنوردی حدودا یک ساعته به منطقه چشمه لوشی میرسید که در زمستان زیر برفها مدفون می‌گردد. پس از آن به منطقه نسبتا همواری به نام سنگ دوقلوها می‌رسید که در مواقع ضروری کوهنوردان از آن به عنوان جان پناه اسفاده می‌نمایند. از سنگ دو قلوها تا پناهگاه فاصله کمی قرار دارد ولی به علت شیب تند مسیر و جمع شدن برفها و متعاقب آن یخ زدگی سطح برفها نیاز به ابزار مناسب کاملا" مشهود و ملموس می‌گردد. بالاخره بعد ازیک کوهپیمایی 3 ساعته به پناهگاه سالوک میرسید.

از پناهگاه تا آبشار سالوک در حدود 1 کیلومتر فاصله است.منبع :http://koohyarmount.ir/.