اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار توی
استان:
خراسان شمالی
شهرستان:
اسفراین

معرفی نامه

شهرستان اسفراین با رودهای جاری و چشمه‌های جوشان از جاذبه‌های طبیعی فراوانی برای گردشگران برخوردار است. رودخانه ها، چشمه‌ها و آبشارها از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی این شهر به شمار می‌روند و در بین طبیعت دوستان ، از جایگاه ویژه ای برخوردار است . این شهرستان با آب و هوای مناسب بهاری و جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و گردشگری ناب ، همواره جذابیت خاصی برای علاقه مندان به حوزه‌های گردشگری داشته است. اسفراین با وجود دره ها، آبشارها و ییلاقات زیبا بر بلندای استان خراسان شمالی در دامنه جنوبی کوههای آلاداغ و جنوب و جنوب غربی کوه شاه جهان هر ساله میهمانان، مسافران و گردشگران زیادی را به خود می‌خواند.

تنوع آب و هوا، وجود ارتفاعات، جلگه ها، دشتها و شرایط اقلیمی گوناگون موجود در اسفراین جاذبه‌های بکری در این خطه ایجاد کرده که چشم هر رهگذری را خیره خواهد کرد. فراوانی آب در این شهر باعث شده که در بیشتر کوچه‌های شهر اسفراین آب جاری باشد که نغمه گری این مایه حیات زیبایی خاصی به شهر بخشیده و موجب سرسبزی شهر شده که وجود درختان تنومند و سر به فلک کشیده از جلوه‌های بدیع آن است. آبشار توی در چهل کیلومتری غرب اسفراین و در نزدیکی روستای توی واقع شده است. رودخانه ای که از کوه‌های سالوک در شمال این روستا، سرچشمه می‌گیرد به علت اختلاف در جنس زمین چندین آبشار زیبا را به وجود آورده است که از جاذبه‌های .

..مشاهده کامل متن طبیعی این منطقه می‌باشند. در فاصله پنج کیلومتری شمال روستا سه آبشار زیبا به فاصله دویست تا سیصد متر واقع شده اند.

در حاشیه این رود می‌توان اشکال ژئومرفولوژیکی مختلفی مثل دیگ و دودکش جن، ستون‌های قارچی شکل و اشکال مختلفی از سنگ‌های آهکی را مشاهده کرد که از جاذبه‌های دیدنی منطقه می‌باشند. در سراسر این دره واریزه‌های زیادی به چشم می‌خورند که حاصل تخریب فیزیکی سنگ‌های آهکی در اثر نوسانات زیاد دما می‌باشند. به دلیل باریک بودن دره، امکان رفتن با خودرو تا محل آبشار وجود ندارد و مقداری از مسیر را می‌بایست پیاده طی کرد. در فصل بهار سیلاب هایی که از این دره سرازیر می‌شود، برای گردشگران و کوهنوردان، خطرآفرین خواهد بود.

منبع :http://esfarayen-city.ir/.