اطلاعات بیشتر


نام مکان:
موزه آبادان
استان:
خوزستان
شهرستان:
آبادان

معرفی نامه

موزه آبادان یکی از موزه‌های قدیمی ایران است که موزه در سال ۱۳۳۸ در محله بوآرده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان در زمینی به مساحت تقریبی هزار و 800 مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان ساخته شد و در سال 1340 به بهره‌برداری رسیده است. ساختمان موزه دارای گنبدی به ارتفاع 22.5 متر بوده که برگرفته از معماری گنبد دانیال نبی در شهر شوش است. بنای موزه دارای یک طبقه است.

این بنا در آغاز دارای چهار تالار برای نمایش مجموعه آثار باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، و هنرهای ملی بود. موزه آبادان با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی، تاریخی و آثاری از دوره‌های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه‌های هنرهای سنتی افتتاح شد. در بر پایی این موزه علی هانیبال مساعدت بسیار نمود. ساختمان موزه با الهام از معماری سنتی ایران شکل گرفت.

در این موزه آثار مردم شناسی و آثار باستانی به معرض نمایش گذاشته شده است و در این موزه ظروف سفال تاریخی و اشعار نگاشته شده بزرگان شعر و ادب پارسی بر روی دیوارهای آن به چشم دیده می‌شود. اشیای این موزه از دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی را شامل می‌شود. موزه آبادان آماده ارایه مستندات خود به پژوهشگران و محققان هم هست. با شروع جنگ ایران و عراق تصمیم گرفته شد تا برای نجات آثار موزه، مجموعه آثار جمع‌آوری‏ و به جای امن برده شود.

بدین ترتیب این آثار ...مشاهده کامل متن از گزند بمباران‌ها در امان ماند.

بعد از پایان جنگ موزه مدت‌ها در دست مرمت بود. با پایان کار مرمت، موزه بار دیگر حیات دوباره خود را در سال ۱۳۸۲ آغاز خواهد نمود. دراین دوره جدید حیات موزه، آثار به امانت برده شده موزه بار دیگر به خانه خود باز گردانده شده‌است. پس از مرمت و بازگشایی مجدد، موزه آبادان به یک تالار اصلی و دو تالار جنبی منفک شد؛ تالار اصلی موزه آبادان محل نمایش آثار دائمی موزه از جمله آثار به دست آمده از شوش (هزاره اول ق.

م) و آثار دوره صفوی و قاجاری شد. ساختمان اصلی موزه آبادان در یک طبقه ساخته شده و سالن جنبی سمت راست تبدیل به موزه مردم شناسی و پوشاک مردم خوزستان و قوم‌های عرب، بختیاری، قشقایی، صائبین مندایی و...

است در مرکز این سالن، ماکتی از پالایشگاه آبادان قرار دارد. آثار مردم شناسی و نیز هنرهای سنتی در این مجموعه قرار گرفت و یکی از تالارهای جنبی موزه نیز به تالار نمایشگاه‌های موقت اختصاص داده شد و تالار جنبی دیگر را اختصاص به کتابخانه وسالن اجتماعات موزه آبادان دادند. پس از چند سال یکی از تالارهای جنبی موزه آبادان تبدیل به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های آبادان و خرمشهر شد و در نهایت امر در شهریور 1391 جهت ارتقا و به روز رسانی سیستم حفاظتی و پوشش روشنایی محوطه خارجی موزه آبادان مقرر شد پروژه ای با اعتباری معادل 475 میلیون ریال شروع شود. موزه آبادان دارای یک تالار اصلی به مساحت تقریبی 240 متر و دو تالار جنبی است.

تالار اصلی؛ محل نمایش آثاردایمی موزه از جمله آثار به دست آمده از شوش (هزاره اول ق. م) و آثار دوره صفوی و قاجاری‌است. آثار مردم‌شناسی و نیز هنرهای سنتی در این مجموعه قرار دارد. یکی از تالارهای جنبی‌موزه به تالار نمایشگاههای موقت اختصاص داده شده‌است و تالار جنبی دیگر را کتابخانه وسالن اجتماعات تشکیل می‌دهد.

برخی از آثار موزه عبارتند از: بت‌های مفرغی، سرگرزه‌ها، دهانه‌های اسب، مجسمه‌حیوانات (ایلام و لرستان) و ظرف کروی لوله‌دار خاکستری رنگ ساخته شده به شیوه چرخ‌ساز، نیم تنه یک زن ساخته شده از سفال به رنگ آجری، تنگ لوله‌دار با کف ساده ساخته شده به‌شیوه چرخ ساز که از شوش به دست آمده‌است و... از جمله آثار این موزه هستند.

در ایام پیک بازدیدکنندگان (ایام نوروز) نیز نمایشگاه صنایع دستی که شامل صنایع دستی بومی از قبیل محصولات لیف خرما می‌باشد در بخشی از این موزه نمایش داده می‌شود و به فروش می‌رسد. منابع: https://fa.wikipedia.org/wiki http://www.

sedayeabadan.ir/reminiscence/8532 http://abadan.irib.ir/video/11628 http://shooshan.

ir/fa/news/1983 http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=111&AlbumID=480-10.