اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده سلطان ابراهیم
استان:
خوزستان
شهرستان:
ایذه

معرفی نامه

آدرس : دهستان سوسن و روستاى کارتا در 42 کیلومترى ایذه واقع است.در روستاى کارتا که در شهرستان ایذه واقع است امام‌زاده‌اى در دامنه کوه وسیعی که به نام آن بزرگوار میباشد مدفون است که به آن امام‌زاده سلطان ابراهیم(ع) مى گویند.سلطان ابراهیم مرتضى بن عبدالله بن حمزه بن موسى بن جعفر(ع) از اولاد امام موسى بن جعفر (ع) امام هفتم شیعیان است. محل دفن این امام‌زاده عالیقدر در دهستان سوسن و روستاى کارتا در 42 کیلومترى ایذه واقع گردیده است.

اهالی این روستا همه از سادات و از نوادگان همین امامزاده هستند . مردم سرزمین بختیاری ارادت خاصی به این امامزاده دارند. طوری که سوگند به نام این امامزاده در گفتار آنها زیاد شنیده می‌شود. حتی ماشین نوشته‌های فراوانی را به نام این امامزاده می‌توان مشاهده کرد.

بارگاه ساخته شده بر روی مقبره از زمان‌های قدیم به جا مانده است. این بارگاه که به شکل یک کله قند است به دستور یکی از خوانین بختیاری و به همت او ساخته شده است. برای زیارت این بارگاه ملکوتی باید از ایذه به آنجا رهسپار شد که به خاطر کوهستانی بودن مسیر، جاده مناسبی ندارد.تا چند سال پیش اتومبیل تا نزدیکی‌های روستای کارتا و در این طرف دریاچه سد شهید عباسپور می‌رفت که بایستی برای رسیدن به بارگاه امامزاده به وسیله قایق از دریاچه سد عبور نمود.

اکنون از یک مسیر دیگری، می‌توان با اتومبیل، تا کنار بارگاه رفت. امامزاده ...

مشاهده کامل متن در دامنه کوهى بزرگ که با نام خود آن بزرگوار است و حدود 2200 متر ارتفاع دارد مدفون است.چشمه‌اى از این کوه جارى است که معروف به چشمه امامزاده است و آب آن از دامنه جنوبى کوه به دره کارتا و در قسمت غربى به کارون منتهى مى شود.دور تا دور این امامزاده و کوههاى آن مملو از جنگل و مناظر زیبا و دل‌انگیز است که مسافران رنج سفر را تحمل کرده تا ساعاتى را براى بازدید از این مناطق و زیارت امامزاده سلطان ابراهیم در خاطره خود ثبت کنند.در سال 378 هجری قمری این امامزاده دار فانی را وداع گفته و به‌سوی پروردگار خود شتافت و قبل از وفات امامزاده، همسر ایشان «عایشه» فوت کرد و تا ایام فوت آن حضرت 18 سال بطول انجامید و بعد از وفات امامزاده «سلطان ابراهیم (ع)» پسرش «شاه سلیمان» که بزرگ اولاد او بود به رهبری و هدایت مردم پرداخت و در طول پیشوایی امامزاده «سلطان ابراهیم» زمین‌های زیادی از سوی مردم وقف شد.

اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان نیز که همواره اقدام به تعمیرات، مرمت و همچنین محوطه‌سازى مى نماید اما نیاز به انجام کارهاى اساسى است که مسئولین این اداره کل نیز نوید آن را داده اند.دسترسی به این امام‌زاده از چند راه امکان پذیر است: از طریق روستای ده شیخ در دهستان سوسن با قایق از منطقه گلزار جاده که چند فاز آن آسفالت گردیده است از طریق سد شهید عباس پور با قایقمنابع :http://fa.wikipedia.org/wiki/http://hamshahrionline.

ir/details/154493http://soultaan.blogfa.com/post-1.aspxhttp://www.

izehpress.com/izeh/attractions/442-soltan-ebrahimhttp://izehnews.net/?p=2011.