اطلاعات بیشتر


نام مکان:
محوطه باستانی شمی
استان:
خوزستان
شهرستان:
ایذه

معرفی نامه

در نه کیلومتری روستای شمی از دهستان «سوسن» در شمال شهرستان ایذه، آثاری باستانی متعلق به دوره الیمائیه 171- 138 قبل از میلاد مشتمل بر مجسمه معرف سردار پارتی، سنگهای مرمری، گورستان باستانی کشف شده است. مجسمه سردار پاراتی تمام قد به ارتفاع 285 و عرض 70 سانتی متر با جنس برنز است. کشف این مجسمه منحصر به فرد، تاریکی‌های تاریخی دوره پاراتی در سرزمین ایلامیان را روشن ساخت. این مجسمه اینک در موزه ایران باستان به نمایش گذاشته شده است.

پس از یافتن آثاری با کیفیت بالا و قطعات و تکه‌های حجاری و کنده‌کاری شده احتمال می‌رود که این محل یکی از شاخص‌ترین اماکن مذهبی در دوره پارت‌ها باشد به همین منظور کار بررسی و شناسایی آن در حال انجام است.در سال 1936 «مارک اورل اشتاین» این منطقه را مورد بازدید و تحقیق قرار داد و به وجود قطعات و تکه‌های یک مجسمه مرمرین شکسته شده و مجسمه برنزی که به خوبی محفوظ مانده بود و توسط کشاورزان منطقه کشف شده بود، پی برد.اورل اشتاین در مدت کوتاهی با گمانه‌زنی و لایه‌برداری از آثار و بقایای این محوطه یک سکو و تعداد زیادی سنگ‌های فرو افتاده که ممکن است مربوط به مجسمه‌ها باشد یافت.این منطقه به دلیل یافتن آثار از اهمیت بالایی در میان محققان برخوردار است و نیاز به تحقیق و کاوش در آن بسیار احساس می‌شود که ممکن است در نهایت به کشف و شناسایی آثار باستانی بیشتر منجر شود.

همچنین ...مشاهده کامل متن "تندیس مفرغین بزرگ‌زاده شمی" یا "مردپارتی" که شاهکار هنر و تکنولوژی ریخته‌گری ایران باستان است نشان از آن دارد که در این زیستگاه باستانی پیشرفت شگفت‌انگیزی در دانش ریخته‌گری در قالب‌هایی بزرگ فلزی به ویژه تندیس‌های مفرغین وجود داشته که امروزه این هنر ادامه نیافته است.

منبع :www.momtaznews.com/www.mehrnews.

comhttp://www.ghatreh.com/news/nn11014400http://www.ichto.

ir/Default.aspx?tabid=504.