اطلاعات بیشتر


نام مکان:
چشمه‌های قیر ماماتین
استان:
خوزستان
شهرستان:
رامهرمز

معرفی نامه

در منطقه ماماتین واقع در 25 کیلومتری شمال شرق شهرستان رامهرمز چشمه‌های زیادی وجود دارد که از آن‌ها به طور طبیعی قیر بیرون می‌آید. این 10 چشمه قیر به شکل تنورهای نانوایی هستند و با مصالحی مانند قلوه سنگ و ملات ساروج در دو طرف یک مسیل کم‌آب قرار دارند. طلای سیاهی که با نفت ترکیب شده است از چشمه‌ها می‌جوشد و با آب رودخانه زرد رامهرمز ترکیب می‌شود و به این ترتیب از غلظت آن کاسته می‌شود و در نهایت به زمین‌های کشاورزی می‌رسد. هنگامی که این چشمه‌ها فوران می‌کنند در بستر رودخانه قرار می‌گیرند که همین امر موجب ظاهر شدن رنگین کمانی بسیار زیبا در رودخانه می‌شود.

این رنگین کمان به مرور تغییر رنگ می‌دهد و باعث ایجاد صحنه‌هایی منحصر بفرد در سطح رودخانه می‌شود.نزدیک به همین چشمه‌های قیر کوره‌هایی وجود دارد که از دوره‌های بسیار قدیم به جا مانده‌اند و کاملاً سالم هستند. این کوره‌ها مخصوص تفکیک قیر از آب و املاح بود.از نکات جالب در خصوص این چشمه‌ها این است که با وجود نفت‌آلود و قیرگون بودن آب، ماهی‌های کوچکی در این آب‌ها زندگی می‌کنند.

به باور مردم منطقه این مایع سیاه رنگ خون اژدهایی است که در نبرد با اسفندیار رویین تن کشته شده است.چشمه‌های قیر ماماتین از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رامهرمز می‌باشند که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده‌اند. بررسی لوح‌هایی که درتخت‌جمشید به دست آمده نشان ..

.مشاهده کامل متن می‌دهد هخامنشیان از این چشمه‌های قیر ظروف خود را می‌ساختندده چشمه قیر با مصالحی مانند قلوه سنگ و ملات ساروج در دو طرف یک مسیل کم آب قرار دارند. ایرانیان از خون اژدها یا همان قیر جوشیده از زمین برای ساختن بناهای تاریخی و ظروف استفاده می‌کردند. کشف این ظروف ساخته شده از قیر در تپه چغامیش دزفول مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح نشان می‌دهد که قیر در بعضی از بناهای تاریخی عیلامی نیز کاربرد داشته است.

در سال‌های بعد، قیر بیرون آمده از چشمه‌هایی که در اطراف آتشکده مسجد سلیمان قرار داشت، در صنایع نظامی و روشن کردن خشاب‌ها استفاده شد و این روزها، اهالی روستای قالند بهبهان تنها استفاده کنندگان از چشمه‌های قیر خوزستان هستند که قیر را برای تهیه ظروف بزرگ نگهداری نان خشک و درمان گرفتگی و شکسته بندی اعضای بدن شان استفاده می‌کنند.برای دیدن چشمه سیاه ماماتین باید به 25 کیلومتری شمال شرق شهرستان رامهرمز در استان خوزستان سفر کنید و این میراث هزار ساله را از نزدیک ببینید.نمونه این چشمه‌های قیر طبیعی را می‌توانید در اندیکای مسجد سلیمان و منطقه اوقیلک بهبهان هم ببینید اما شاید هیچ کدام از این چشمه‌ها به اندازه چشمه‌های اژدهایی ماماتین معروف و دیدنی نباشند.منابع :http://fa.

wikipedia.org/http://khouzestan.isna.ir/Default.

aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=37311http://ituor.com/210http://www.khouznews.ir/fa/news/13540.