اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مناره باقوشخانه
استان:
اصفهان
شهرستان:
اصفهان

معرفی نامه

آدرس : میدان قدس خیابان زینبیهمناره باقوشخانه‎‎‎ یکی از ظریف‌ترین و پر تزئین‌ترین مناره‌های اواخر عهد ایلخانی میباشد که در شمال‎ غربی‎ محله جویباره اصفهان‎ در کنار باغ باقوشخانه‎ قرار دارد. کارشناسان با توجه به تزئینات و نحوه معماری زمان تاسیس آن قرن هشتم هجری و یادگار دوره‌ی ایلخانی می‌دانند. نام دیگر این مناره مسجدباباسوخته بوده است و ارتفاع ان ۳۸متر می‌باشد. دلیل معروفیت این مناره به باغ قوشخانه مجاورت آن با باغ سلطنتی است که که مراسم اعطای خلعت از طرف پادشاهان صفوی در این باغ به عمل می‌آمده است و ضمنا باز‌های شکاری پادشاهان صفوی در این باغ نگهداری می‌شده اند.

تزیین آن به خط بنایی فیروزه‌ای بر زمینه آجری است که به طور مارپیچ کلمه "الله اکبر" تکرار شده است. همچنین بالای این خط کوفی کتیبه خط ثلث ساده با ایه (یاایهاالناس انتم الفقرائ الی الله وهوالغنی الحمید) و با زمینه کاشی فیروزه ای و خطوط سفید و حاشیه لاجوردی می‌باشد که این کتیبه خطی بادوکتیبه خطاواسلیمی دربالا و پایین ان محصور شده است بالاتر از این قسمت سه رگ مقرنس (سه پامقرنس) باطرح‌های گره و با کاشی‌های لاجورد-فیروزه ای-سفیدتزیین شده که بالای ان دوال بندی به وسیله اجرشده است. از این قسمت تا نوک منار با کاشی معرق و با طرح گره هشت و چهارلنگه حصیری تزیین شده است که کاشی‌های به همان رنگ‌های قبلی(فیروزه-لاجورد-سفید) می‌باشد.نوک منارهم یک گنبد با همین طرح موجود می‌باشد.

لازم به ذکر است این مناره باتوجه به اینکه قسمت‌های مختلفی ازان ۸۰ الی ۱۰۰ درصد تخریب شده بو د با تامین بودجه توسط میراث فرهنگی بوسیله استاداحمد همت یاریکی از استادان برجسته در رشته مرمت اثار باستانی باحفظ اصالت اثر و طبق اثار به جا مانده از قدیم در مهرماه سال ۱۳۸۵مرمت گردیده است. این مناره یکی از دو مناره ای بوده که در دو طرف مسجدی به نام مسجد بابا سوخته یا مصلی قرار داشته که جفت آن از بین رفته است. مناره قوشخانه را طوقچی و به واسطه مجاورت آن با آرامگاه علی بن سهل، مناره علی بن سهل نیز می‌‌نامند. قسمتی از تارک مناره و تزیینات کاشی کاری آن فرو ریخته است.

منابع : http://vista.ir/article/72068 http://fa.wikipedia.org روزنامه ایران، دوشنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۸۹، سال هفدهم، شماره ۴۷۴۶ http://www.

isfahanportal.ir http://www.isfahan.ir.