اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه تمی
استان:
خوزستان
شهرستان:
دزفول

معرفی نامه

تمی یکی ازبزرگترین و زیباترین دریاچه‌های کوهستانی ایران است و در شمال استان خوزستان و ۱۴۷کیلومتری شمال شرق شهرستان دزفول در بخش کوهستانی سردشت قرار دارد.بخش کوهستانی سردشت با ‪ ۳۸۰۰‬کیلومتر مربع مساحت در ‪ ۳۵‬کیلومتری شمال شهرستان دزفول واقع است و بیش از ‪ ۳۰‬هزار نفر جمعیت دارد.این دریاچه در منطقه کوهستانی نزدیک مرز استانهای خوزستان، لرستان، چهار محال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و در جنوب رشته کوههای اشترانکوه،قالی کوه و زردکوه بختیاری در دل دامنه‌های شمالی قله زیبای ” کی نو ” واقع شده است.کوه کینو از نظر اقلیمی در منطقه گرمی واقع است ولی یخچال‌های دایمی آن در سراسر سال پوشیده از برف و یخ است.

این دریاچه از نظر زمین‌شناسی دشت مرتفع و فلات مانند تمی و محلی که دریاچه در آن قرار گرفته حاصل فرسایش کوه کینو است. آب این دریاچه از سیلاب‌های بهاری وذوب برف‌های دایمی کوه کی نو که دارای یخچال‌های دایمی و در سراسر سال پوشیده از برف و یخ است تامین می‌شود و به سبب موقعیت خاص جغرافیایی آب این دریاچه جریان ندارد و یک دریاچه بسته و فاقد هرگونه آبزی است.دریاچه تمی به ارتفاع 2250 متر از سطح دریا شامل 2 دریاچه بیضی شکل متصل به هم به طول 1500متر و عرض 1000متر استدریاچه تمی از دو قسمت اصلی و تقریبا بیضی شکل در شمال فلات به طول حدود چهارهزار متر و عرض یکهزارمتر و دریاچه فصلی مثلثی شکل درجنوب ..

.مشاهده کامل متن تشکیل شده است و دو دریاچه با تنگه‌ای با عرض حدود ‪ ۲۰۰‬متر به یکدیگر متصل می‌باشند. "تمی" در گویش محلی به مکانی صاف و هموار که در جایی بلند قرار گرفته گفته می‌شود. چمنزارها,مراتع و پوشش گیاهی خاصی که در اطراف این دریاچه از دشت "موز" تا دشت "تمی" گسترده شده و محل مناسبی برای اردو زدن عشایر هنگام کوچ بزرگ خود از گرمسیر واقع در جلگه خوزستان به سمت اشترانکوه، قالی کوه و زردکوه بختیاری و محل ییلاقی بسیار خوبی برای عشایر دزفول از جمله عشایر "دره کاید" و سادات حسینی "احمد فداله" استشهرستان دزفول در شمال خود 5منطقه سردشت-شهیون –دهستان سید محمود-فداله ودره کاید راداردکه مناطق کوهپایه ای وکوهستانی میباشند .

پوشش گیاهی منطقه شامل انواع درختان بلوط، ارژن، کیکم، شن بلالیم، گلخونگ، بنه، ستن ، دره، بیدوحشی، گردو، انجیر، عناب زالزالک و تیره‌های مختلف گون، چویل، جو وحشی، نعناع، پونه، گزنک، پرسیاووشان، زنبق، والک و لاله‌های واژگون است.گونه‌های مختلفی جانوران مثل خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، خوک، بزکوهی، کفتار، خرگوش، روباه، عقاب، شاهین، کبک، اردک و مرغابی وحشی و نیز بلبل کوهی و سهره در این منطقه دیده می‌شود. برای رفتن به این منطقه زیبا و بکر علاوه بر مسیر شهرستان دزفول می‌توان از طریق الیگودرز، مسجدسلیمان، اندیکا، فارسان و چلگرد اقدام کرد. منبع:http://www.

ibnanews.ir/vdcd.z092yt0jja26y.htmlhttp://www.

magiran.com/npview.asp?ID=1112614http://hassanpour2020.blogfa.

com/post-41.aspxhttp://www.lori.blogfa.

com/post-10.aspxhttp://dezfulgroup.mihanblog.com/post/16.