اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ماماتین
استان:
خوزستان
شهرستان:
رامهرمز

معرفی نامه

روستای ماماتین روستای گردشگری است که در 36 کیلومتری شمال شرق رامهرمز قرار گرفته است.وجود چشمه پای قد جوشان که از عمق زمین جوشیده و در اطراف رودخانه ماماتین به وفور وجود دارد و تشکوه (کوه آتشین) نظر اولین کاشفان نفت را به این منطقه جلب کرد. مهندسین انگلیسی که دنبال کشف نفت بودند در این روستا شروع به احداث حوض آتشنشانی , کارگاه ،میادین ورزشی، اطاق کنفرانس، برج دیده بانی و ساختمن نمایی برای استراحت خود و دیگر کارشناسان ساختند.ساختار هندی ساختمان سازی مهندسان که از مصالح گچ کوره و سنگ بوده با ساختمان سازی بومیان منطقه تفاوت زیادی داشت ,طوری که سقف بام خانه‌ها بطور قوسی و با لوله‌های قطور نفت می‌باشد که هنوز مردم منطقه از این ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

نخستین چاه اکتشافی نفت خاورمیانه توسط انگلیسی‌ها در ناحیه ماماتی حفر گردید که عملیات آن متوقف شد.ماماتین دارای چند حلقه چاه نفت پلمب شده و حوض جهت ذخیره آب وجود دارد.روستای ماماتین مجموعه ای از آثار و بناها و ابزار باقی مانده از انگلیسی‌ها در دوره اکتشاف نفت است.این روستا شامل خانه، کلیسا، اصطبل، سایت اداری و .

.. است که برخی نیمه مخروب و برخی با تغییر فضای درونی به محل سکونت روستاییان محلی تبدیل شده است.منبع:http://azardokhtnozari.

blogfa.com/post-15.aspxhttp://www.ramhormozfarda.

blogfa.com/post-37.aspxhttp://porsyar.com/m-14256-1-7.

htmlhttp://fa.wikipedia.org.