اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه دانیال نبی
استان:
خوزستان
شهرستان:
شوش

معرفی نامه

دانیال یکی از پیامبران بنی اسرائیل که درقرن هفتم قبل از میلاد می‌زیسته است و اجداد ایشان به داوود پیامبر می‌رسد . دانیال به زبان‌های عبری مفهوم (خدا حاکم من است) را دارد . این پیامبر معاصر و مورد توجه کوروش هخامنشی بوده و در زمان داریوش به وزارت رسیده است.در سال 655 قبل از میلاد وی را به دربار «نبوکد نصر» پادشاه بابل به اسارت بردند .

وی در آنجا به علوم کلدانیان وزبان مقدس واقف گردید ودر حکمت از آنان پیشی گرفت . اولین واقعه ای که سبب نفوذ دانیال پیامبر گردید تعبیر خواب نبوکد نصر بود . بدین گونه پیغمبری خود را آشکار نمود ومورد توجه آن پادشاه قرار گرفت . وی به همراه عده ای از قوم یهود به ایران مهاجرت نمود ودر شوش ساکن شد ودر آنجا وفات یافت .

آرامگاه دانیال پیامبر در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ قرار دارد . بنای زیارتگاه شامل دوحیاط است . بر روی گنبد مخروطی – پله ای قرار دارد که نوع رایج گنبدهای منطقه است . در این آرامگاه ضریحی و در زیر آن مرقدی با سنگ‌های زرد قدیمی بدون نوشته و لوح قرار دارد.

در زیر بقعه زیرزمینی به طول و عرض 3 در 7 و ارتفاع 1.80 واقع است. بنای بارگاه که بر روی زمین واقع می‌باشد اتاقی است که ضریحی آهنین در آن قرار دارد.سقف محوطه بقعه که ضریح در آن قرار دارد آیینه کاری است و دریچه‌های نورگیری بر روی هشت گوش زیر گنبد تعبیه شده است.

بدنه گوشواره‌ها و ...مشاهده کامل متن بدنه‌های دیواره اتاق ضریح، گچبری قدیمی دارد که روی آن را رنگ کرده اند.

باید گفت که این بزرگوار مورد توجه سایر ادیان نیز می‌باشد .سالانه تعداد زیادی از مردم سایر نقاط ایران حتی جهان اعم از مسلمان و غیر مسلمان به زیارت ضریح این بزرگوار مشرف می‌شوند .منبع :http://ketabkhanehdanyal.blogfa.

com/post-52.aspxhttp://www.shoush.blogfa.

com/http://www.beytoote.com/.