اطلاعات بیشتر


نام مکان:
سد شهید عباسپور ( سد کارون 1 )
استان:
خوزستان
شهرستان:
مسجدسلیمان

معرفی نامه

رودخانه کارون بزرگترین و پر آب‌ترین رودخانه کشور می‌باشد که سد شهید عباسپور در فاصله 55 کیلومتری شمال مسجد سلیمان بر روی این رودخانه ساخته شده است .سد شهید عباسپور یا همان کارون 1 ، یکی از بزرگترین سد‌های ایران می‌باشد. نوع سد بتنی دو قوسی است و به منظور تولید انرژی برق آبی ، تامین آب شرب ، صنعت کشاورزی و کنترل سیلاب ، طراحی و ایجاد گردیده است . نیروگاه این سد دارای 8 واحد 250 مگاواتی و نوع توربین آن فرانسیس می‌باشد .

این سد از اولین سد‌های ساخته شده در ایران و خاورمیانه می‌باشد که ساخت آن از دی ماه 1348 شروع و در آذر ماه 1355 به بهره برداری رسید . در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق ، نیرو‌های بعثی برای خراب کردن این سد با جنگنده‌های خود چند موشک به بدنه‌ی سد پرتاب کردند که خوشبختانه آسیب جدی وارد نیاورد و این دلیل بر استحکام سد بود . این سد در برابر زلزله‌های تا 6.5 ریشتر مقاوم بوده و در ریشتر‌های بالاتر ممکن است آسیب جزئی پیدا کند .

امریکایی‌ها سازنده‌ی این سد بودند . جالب است بدانید پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، هنگام خروجشان از کشور گفتند که ایرانی‌ها قادر نیستند حتی بیست روز از این سد استفاده بکنند و نیروگاه را راه بیندازند ! ولی خلاف گفته‌ی آن‌ها بیش از سی سال است که سد شهید عباسپور مورد بهره وری قرار گرفته و ظرفیت نیروگاه از 250 مگاوات به 2000 مگاوات افزایش پیدا کرده است ...

مشاهده کامل متن !از لحاظ اطلاعات فنی ، سد شهید عباسپور ( کارون 1 ) از نوع بتنی دو قوسی ( یعنی هم در طول و هم در ارتفاع دارای قوس است . سد‌های یک قوسی ، فقط در طول دارای قوس هستند . ) است که ارتفاع آن از پی 200 و از کف رودخانه 180 متر است . عرض بدنه‌ی سد در پی 28 متر و در تاج 6 متر ، رقوم تاج سد 542 متر از سطح دریا و طول تاج 380 متر می‌باشد .

در زمان جنگ ایران و عراق نیروهای عراقی برای خراب کردن این سد با جنگده‌های خود ۱ موشک به بدنه سد پرتاب کردند، که خوشبختانه آسیب جدی وارد نیاورد و این دلیل بر استحکام سد بود، حتی تا حدود ۱۰ سال پیش لکه‌های سیاه که نشان از برخورد موشک بود به وضوح قابل دید بود که مورد بازسازی قرار گرفت.حداکثر تراز بهره برداری از سد برای رقوم 530 متر طراحی شده بود که از سال 1369 به منظور بهینه سازی ، بهره برداری تا رقوم 532.5 متر افزایش یافته است . سطح دریاچه‌ی سد در تراز 532 متر به 8.

54 کیلومتر مربع می‌رسد . حداقل تراز بهره برداری از مخزن 500 متر از سطح دریاست . تراز کنترل طغیان در رقوم 540 متر و حجم کنترل طغیان ( بین 532 تا 540 متر ) حدود 570 میلیون متر مکعب تعیین شده است .شرکت خدماتی، پشتیبانی و رفاهی ساب خوزستان با هدف ایجاد فرصت‌های گردشگری از مناطق زیارتی، سیاحتی و جاذبه‌های طبیعی، با در اختیار داشتن مجتمع‌های اقامتی و رفاهی، پلاژهای مجهز و امکانات تفریحی در محدوده دریاچه سد شهید عباسپور، با شرایط آب و هوایی مناسب، گونه‌های انبوه گیاهی، درخت‌های میوه که در کلیه فصول سال نظر گردشگران را به خود جلب می‌نماید دعوت به بازدید از آنها را به عمل می‌آورد.

از جمله امکانات این سد باشکوه مجتمع اقامتی تفریحی جزیره شهید عباسپور است که دارای امکانات اقامتی، تفریحی ورزشی، زیارتی و طبیعت‌گردی به شرح ذیل می‌باشد :اقامتی : شامل 12 ویلای یکخوابه، دوخوابه، سه‌خوابه و چهارخوابه با ظرفیت 42 نفر.تالار پذیرایی : سالن غذاخوری و تریا جزیره مشرف به دریاچه و فضای سبز طبیعی با ظرفیت 230 نفر برای پذیرایی از جشن‌ها، مراسم‌ها، نشست‌ها و سمینارهای آماده می‌باشد.طبیعت‌گردی : کوه‌نوردی و پیاده‌روی در طبیعت دست نخورده کوههای اطراف جزیره، محیطی بسیار بکر که با آمیخته شدن مناظر آب، کوه و فضای سبز، طبیعت بسیار زیبایی را برای گشت گردشگران به وجود آورده است.زیارتی : از طریق راه آبی دریاچه می‌توان به امام زاده سلطان‌ابراهیم که در کلیه فصول سال نظر زائران و گردشگران بیشماری را به خود جلب می‌نماید سفر کرد.

ورزشی و تفریحی : جزیره دارای پیست مخصوص دوچرخه‌سواری، قایق سواری بر آبهای دریاچه زیبای جزیره، زمین چندمنظوره ورزشی (مینی فوتبال، بسکتبال و والیبال، ماهی‌گیری، تنیس روی میز، بدمینتون، می‌باشد.منبع :http://www.sabkz.ir/khadamatDtls.

asp?id=11http://www.goldensun.blogfa.com/post-140.

aspxhttp://khpimc.com/post_59.aspx.