اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جزیره مینو
استان:
خوزستان
شهرستان:
خرمشهر

معرفی نامه

جزیره مینو منطقه‌ای نخلستانی است که در ضلع جنوب‌‌غربی فرودگاه آبادان قرار دارداین منطقه به دلیل قرار گرفتن در وسط رودخانه اروندرود، حالتی جزیره‌ای دارد. این جزیره در کنار اروندرود و در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر خرمشهر قرار دارد. نام قدیم این جزیره "صلبوخ" که در زبان عربی ریگ معنا می‌داده و نام فعلی آن "مینوشهر" است.این جزیره از شرق هم مرز با ایران و از غرب هم مرز با عراق است.

از لحاظ تقسیمات کشوری جزیره مینو جزو شهرستان خرمشهر بود ولی اکنون در محدوده شهرستان آبادان قرار دارد.مینوشهر بوسیله یک پل فلزی به طول 210 متر و عرض 8 متر با آبادان و خرمشهر مرتبط است. این پل که اهمیت ارتباطی فراوانی دارد در سال1349خورشیدی ساخته شده است. این جزیره به دلیل قرارگرفتن در وسط اروندرود برای تردد نیروهای دشمن موقعیت بسیار مناسبی فراهم می‌ساختاکثریت ساکنین این جزیره را افراد بومی تشکیل می‌دهند,کشاورزی و پرورش دام در این جزیره جایگاه خاصی دارد.

بسیاری از ساکنان مینو را اعراب تشکیل می‌دهند و به همین دلیل زبان رایج مردمان شهر عربی است. گذر از آب اروند و دیدار اقوام، بزرگترین دلمشغولی مردمان دو سوی مرز را شکل می‌دهدبزرگترین قطر این جزیره ۲/۶ کیلومتر و مساحت آن ۸/۱۷ کیلومتر مربع است که سراسر از نخلستان پوشیده شده و مینوشهر بزرگترین آبادی آن است۵ نهر در جزیره مینو جریان دارد که دو تای آن‌ها از رود جرف و سه تای آن‌ها از اروندرود منشعب می‌شوند. این جزیره از معدود نقاط جهان است که آبیاری بوسیله برکشند و فروکشند آب انجام می‌شود و به وسیله‌ای نیاز نیست.نخلهای بی شمار و طبیعت بکر این جزیره محیط مناسبی برای زیست پرندگان مهاجر وهمچنین نیزارهای انبوه و رازآلود آن پناهگاه حیوانات وحشی مثل گراز می‌باشد.

منبع:http://shamsa.ir/places-people/all/article/52-minohttp://wikishahid.com/index.php/http://arvandfreezone.

com/old/index.phphttp://www.hamshahrionline.ir/details/39597http://khozestangasht3000.

blogfa.com/post-23.aspx.