اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه قیصرامین پور
استان:
خوزستان
شهرستان:
گتوند

معرفی نامه

قیصر امین‌پور شاعر معاصر ایرانی,نویسنده و مدرس دانشگاه بود,دکتر قیصر امین پور، رشته‌های تحصیلی مختلفی را تجربه کرد. دکتر امین پور از رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سال 1363 ترک تحصیل کرد و در سال 1376 با راهنمایی دکتر شفعی کدکنی موفق به اخذ دکترای ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شد. وی همچنین تدریس در دانشگاه الزهرا 70 - 1367 و تدریس در دانشگاه تهران از سال 1370 تاکنون را عهده دار بوده است. امین پور دبیر شعر هفته نامه سروش طی سال‌های 71-60، سردبیر ماهنامه ادبی - هنری سروش نوجوان 83- 67، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده است.

دکتر قیصر امین پور در سال 1367 از مؤسسه گسترش هنر، جایزه ویژه نیما یوشیج را دریافت کرد. وی برنده تندیس مرغ آمین 1368، برنده تندیس ماه طلایی (برگزیده شعر کودک و نوجوان 20 سال انقلاب) است.قیصر امین‌پور در ۸ آبان ۱۳۸۶ در بیمارستان دی درگذشت.گتوَند یکی از شهرهای بختیاری‌نشین استان خوزستان است که ابتدا در بخش گُتوَند شهرستان شوشتر قرار داشت و بعدها با ارتقای بخش گُتوَند به شهرستان، این شهر نیز به مرکز شهرستان گُتوَند تبدیل شد.

شهری که چندان شناخته‌شده نبود ، اما قرار گرفتن آرامگاه این شاعر در آن بارها بحث‌هایی ایجاد کرد و نامش را بر سر زبان‌ها انداخت.آرامگاه فعلی با طراحی حسین خسروجردی ساخته و در سال ۱۳۸۹ مصادف با سومین سالگرد درگذشت شاعر ...

مشاهده کامل متن از آن رونمایی شد. بنای آرامگاه مدور است و روی چند پله‌ی مدور قرار گرفته است. بنا شامل دو طرح‌مایه‌ی گنبد است که با اندازه‌های متفاوت مقابل هم قرار گرفته و سنگ قبر شاعر را در میان گرفته‌اند، این طرح‌مایه‌ها با سنگ‌های فیروزه‌یی‌رنگ و خوشنویسی‌هایی تزیین شده‌اند.از سقف بنا چراغی در یک چراغ‌دان مزین به خوشنویسی بر فراز سنگ مزار قیصر آویزان شده، این سنگ سیاه مدور مزین به شعرهایی از شاعر و آیه‌ای از قرآن است.

همچنین پس از مرگ وی میدان شهرداری منطقه دو واقع در محله سعادت آباد به نام قیصر امین پور نامگذاری شد.منابع:http://www.asriran.com/fa/news/26895hhttp://www.

alef.ir/vdcd5k0fnyt0j96.2a2y.html?185679http://fa.

wikipedia.org/http://www.tebyan.net/newindex.

aspx?pid=142219http://www.shefanews.com/fa/pages/?cid=2309.