اطلاعات بیشتر


نام مکان:
محوطه باستانی هفت تپه
استان:
خوزستان
شهرستان:
شوش

معرفی نامه

روستای خماط از توابع بخش مرکزی شهرستان شوش دانیال در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر اندیمشک و 40 کیلومتری شمال شهر شوش دانیال قرار گرفته است.در نزدیکی روستای خماط آثار تاریخی متعددی وجود دارد. از جملۀ این آثار تاریخی می‌توان به محوطة باستانی هفت تپه اشاره کرد. محوطه باستانی هفت‌تپه شامل بقایای یک شهر و اجتماع بزرگ مربوط به دوره ایلام میانه بوده که از تپه‌های متعددی تشکیل شده است و حدود 3500 سال قدمت دارد.

حین عملیات ساختمانی در این منطقه قسمتی از یک دیوار خشتی و طاق آجری نمایان شد و از آن زمان حفاری علمی در منطقه شروع شد و آثار زیادی از دوره ایلامی از دل خاک کشف شد. به گفته دکتر نگهبان یکی از آرامگاههایی که حفاری شد آرامگاه تپتی آهار و ملکه او است و این موضوع در سنگ نبشته ای که در محوطه آرامگاه بود نوشته شده است. در این آرامگاه حدود بیست و یک اسکلت وجود داشت که پس از هر تدفین در آرامگاه با آجر بسته میشد و در تدفین بعدی آنرا باز میکردند.به طور کلی در این منطقه گورهای جمعی،مقبره شاهی،تدفین در تابوت ،تدفین‌های ساده در کف خانه وتدفین در گور خمره دیده شده است.

چند سنگ نوشته بسیار بزرگ و متجاوز از هزاران گل نوشته که در هفت تپه کشف شده است نشان دهنده رواج کتابت در این دوره تاریخی است که اکثر آنها به زبان اکدی بوده اند. مهرهای فراوانی نیز در منطقه کشف شده است.ظروف سفالی ،پیکرهای سفالی،اشیای ..

.مشاهده کامل متن فلزی،سردیسهای گلی،تابوت ،اندودهای گلی منقوش،اشیای سنگی و اشیای متنوع تزیینی از موارد دیگری هستند که در هفت تپه بسیار کشف شده اندمحوطه هفت تپه احتمالا همان شهر تیکنی ایلامی است. میتوان گفت پس از رونق یافتن شوش و چغازنبیل در 1250 سال قبل از میلاد از اهمیت هفت تپه کم شد. بقایای زیگوراتی در هفت تپه به صورت مخروبه قرار دارد که احتمالا در حدود 30 متر ارتفاع داشته است.

این زیگورات در کنار موزه قرار دارد که در زمان جنگ تحمیلی بسیار ضربه خورد. در محل دیگری بقایای یک کاخ دیده میشود و از آنجا تعداد زیادی گل نوشته بابلی کشف شد. . طاقی که در مقبره مشهور هفت تپه وجود دارد قدیمی‌ترین نوع طاق در دوره ایلامی است و از نمونه مشابهش در چغازنبیل،200 سال قدیمی‌تر می‌باشد.

منبع:http://www.beytoote.com/iran/bastani/archaeological1-haft-tapeh.htmlhttp://www.

botiapatogh.ir/tourism/pictures-of-the-seven-hills-of-ancient-area-of-shosh/http://www.khorasannews.com/OnlineNews.

aspx?category=All&newsid=1087080.