اطلاعات بیشتر


نام مکان:
گسل لالی
استان:
خوزستان
شهرستان:
لالی

معرفی نامه

" گسل لالی " در یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بشر، یعنی لالی واقع شده است. شهرستان لالی اکنون دارای دو بخش مرکزی و چهار دهستان ، سادات ، دشت لالی ، جاستون شه و هتی و حدود 285 روستای مسکونی است ، و در شمال استان خوزستان با وسعتی بالغ بر 1400 کیلومتر مربع واقع شده است. حدود 60 سال پیش پروفسور گریشمن باستان شناس فرانسوی قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در فلات ایران را در غاری در شمال لالی به نام "پیده " کشف کرد. گریشمن معتقد بود که 10 هزار سال پیش مردمانی که در غار پیده می‌زیستند و اجداد قوم بختیاری‌ها بوده اند.

پس دور از ذهن نیست که لالی در دوران تاریخی مختلف از کانون‌های زندگی در ایران بوده باشد، زیرا اکنون آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف زندگی بشر در لالی بر جای مانده که نشان دهنده تمدن در منطقه است.گسل لالی در جنوب باختر و در 60 کیلومتری شمال خاور شوشتر و منطقه فروافتادگی دزفول قرار دارد و دارای تاقدیس و ناودیس‎هایی نیز می‌باشد. برای رفتن به این گسل از بالای پرتگاه‌های این گسل عظیم باید عبور کرد و در طول رودخانه سور ( که اکنون دریاچه پهنی است ) از دره‌های فرعی که به شکل نعل اسب می‌باشد ، عبور کرده و سپس مسیر را از گوسفندسرا و تپه هایی ماهوری ادامه داده تا در مسیر جاده شوسه رسیده و به مسیر ادامه داد تا به بالای گسل رسید.گفتنی است پژوهشی بر اساس اطلاعات زیرسطحی و با بهره‎گیری از .

..مشاهده کامل متن روش‎های مدل سازی عددی هندسه گسل ، چگونگی شکل‎گیری گسل و فرآیندهای موثر بر آن، تحلیل نحوه عملکرد و تکامل جنبش گسل رانده زیر سطحی یال جنوبی میدان لالی واقع در استان خوزستان که رخ نمونی در سطح زمین ندارد ، مورد بررسی قرار خواهد گرفت و نتیجه آن این است با توسعه چنین مدل‎هایی می‌توان کارکرد مدل‎های آزمایشگاهی را که محدودیت‎های مقیاس ، زمان و هزینه را دارند ارتقا بخشید. شناخت هندسه و سبک چین‎خوردگی ، هندسه گسل و ارتباط این نوع نفتگیرها به دو منظور نیز مطالعه می‎شود.

اهداف این پژوهش بدین شرح است :1- بررسی هندسه گسل موجود در یال جنوبی میدان لالی. 2- چگونگی شکل گیری گسل و فرایندهای موثر بر آن. 3- تحلیل نحوه عملکرد و تکامل جنبشی گسل.منبع : http://ganj.

irandoc.ac.irhttp://www.nccg.

blogfa.comhttp://peykdl.blogfa.comhttp://laliciti.

blogfa.comhttp://fa.journals.sid.

irhttp://peykdl.blogfa.com.