اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار‌های باباروزبهان
استان:
خوزستان
شهرستان:
لالی

معرفی نامه

در 40 کیلومتری ضلع شمالی شهرستان لالی از سمت جاده تراز و در آغوش کوهستان‌های زاگرس مکانی زیارتی وجود دارد که به اعتقاد مردم قدمگاه سلمان فارسی است . در اطراف این مکان مقدس آبشارهای بسیار زیبایی از کوه‌های اطراف سرازیر می‌شود که طراوت و زیبایی خاصی به منطقه می‌بخشد. وجود درختان کلخنگ ، بن ، بلوط ، انگور و بادام کوهی در کوه‌های نزدیک آن بدون آنکه انسان در کاشت آن‌ها دخالت داشته باشد، زیبایی منطقه را دو صد چندان کرده است. همه ساله در فصل بهار هزازان زائر از نقاط مختلف ایران به این منطقه سفر میکنند تا علاوه بر یک سفر زیارتی، از محیط زیبای منطقه نیز لذت ببرند.

این آبشارها در دامنه کوه شیرکان قرار گرفته اند و برای دسترسی به آنها باید از تنگه ای تنگ و صخره ای عبور کرد.شهرستان لالی که ۱۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در شمال استان خوزستان است، در شرق و شمال شرقی به بخش اندیکا و در جنوب و جنوب شرقی به بخش مرکزی شهرستان مسجدسلیمان محدود می‌شود و نیز ازشمال غرب با بخش سردشت و دزفول و از غرب با شهرستان گتوند همسایه است. سوابق و پیشینه تاریخی شهرستان لالی پیشینه تاریخی کهن دارد؛ چنان که حدود ۶۰ سال قبل پروفسور گریشمن، باستان شناس فرانسوی، قدیمی‌ترین آثار سکونت انسان در فلات ایران را در غاری در شمال لالی به نام غار «پبده» کشف کرد. گریشمن معتقد بود که ۱۵ هزار سال پیش مردمانی که در غار پبده می‌زیسته .

..مشاهده کامل متن ، اجداد بختیاری‌ها بوده اند. پس دور از انتظار نیست که لالی در دوران‌های تاریخی مختلف از کانون‌های زندگی در ایران بوده باشد؛ زیرا، اکنون آثار ارزشمندی از دوره‌های مختلف زندگی بشر در لالی برجا مانده که نشان دهنده زیست و تمدن در منطقه است.

آثار پل‌های بسته شده بر رودخانه ها، بقایای قلعه‌های ساخته شده بر فراز کوه‌ها و دشت ها، نقش برجسته‌های صخره‌ها وکوه ها، آثار شهرهای باستانی ایرانشهر، چال شهرو بنوار در شهرستان لالی، وجود بقاع متبرکه امامزادگان مورد احترام مردم، همه از رونق لالی در ادوار گذشته حکایت دارد.منبع :http://lalinews.ir/.