اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کول خرسان
استان:
خوزستان
شهرستان:
دزفول

معرفی نامه

دره اشکفت زرده یا کول خرسان یکی از جاذبه‌های طبیعی و مناطق بکر و زیبای خدادادی است که در 32 کیلومتری شمال شهرستان دزفول قرار گرفته است.اگر نام کول خرسان برایتان عجیب و غریب است باید بگوییم که کول در زبان محلی به معنی دره است. اما هنوز هیچ کس از دلیل گذاشتن نام «خرسان» یا «خرسون» در ادامه آن، خبری ندارد!برای رسیدن به دره کول خرسان باید از مسیر روستای بیشه بزان در منطقه شهیون راهی شوید و از روستای پاقلعه در منطقه شهیون بگذرید و به کول خرسان برسید. البته این مستلزم یک ساعت و نیم پیاده روی است که از هر کسی بر نمی‌آید و به همین دلیل، فقط آنهایی که عاشق طبیعت باشند پایشان به کول خرسان می‌رسد.

شاید به همین دلیل هم باشد که کول خرسان هنوز از آسیب‌های گردشگران بی ملاحظه در امان مانده است. کول خرسان بیش از ۲۰۰ متر عمق دارد و دیواره‌های آن با گیاهان سیاووشان و آبشارها و آبچکان‌های بسیار زیبایی پوشیده شده است. مسیر ورودی کول خرسان پوشیده از درختان کنار (سدر) و نخل است و انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشیدره کول خرسان را شبیه دره‌های عجیب فیلم‌ها کرده است.هرچه جلوتر بروید دیوارها بلندتر می‌شوند و آسمان کمتر پیداست و این ممکن است حالتی ترسناک به دره بدهد.

به همین دلیل هم هست که عده ای به اشکف زرده یا کول خرسان لقب «دره ارواح» را داده اند!در دل کول خرسان ، نهری دایمی در بستر شنی و ماسه ای ...مشاهده کامل متن جاری است که از چشمه‌های درون دره سرچشمه می‌گیرد.

در طول مسیر، گاهی تنگه آنقدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد و گاهی آنقدر عریض که می‌توانید آسمان وسیعی را بالای سر خود ببنید. در بخش دیگری از مسیر دیواره‌های دو طرف در بالای سرتان به هم می‌رسند و فقط روزنه باریکی دیده می‌شود.جالب‌تر از همه این که کول خرسان بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است در حدی که دما به کمتر از 20 درجه می‌رسد و این، یعنی اختلاف دمای 30 درجه ای با شهر دزفول. یکی ازدیدنی‌های دره کول خرسان درمنتهی الیه دره غاری قوسی شکل، مانند یک تونل وجود دارد که در انتهای آن آبگیری به طول 5 متر و عرض 3 متر است که به رودخانه دز مشرف می‌شود؛ عاشقان طبیعت پس از استراحت درهوای دل انگیز غار از آب این حوضچه طبیعی که در اصطلاح محلی به گهر معروف است برای شنا استفاده می‌کنند.

با توجه به فصل گرما درخوزستان می‌توان اشکفت زرده یا کول خرسان را یکی از پتانسیلهای مهم در منطقه دزفول به شمار آورد.منبع:http://www.beytoote.com/http://www.

khouznews.ir/http://uicceoi.ir/.