اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دشت لاله‌های واژگون گلستان کوه خوانسار
استان:
اصفهان
شهرستان:
خوانسار

معرفی نامه

دامنه‌های گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت‌های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله‌های واژگون است. این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار مملو از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون است که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شصتم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌شوند.طبیعت بکر و وجود چشمه‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه ای بی نظیر در استان اصفهان بدل کرده است.لاله واژگون اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد .

دلیل این نامگذاری این است که مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع میشود و سپس از گل به پایین می‌چکد .عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می‌پذیرد . می‌گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاوش با تیغ تیز گرسیوز آشنا میشد ‘ شاهد ماجرا بود این گیاه نخستین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده شد. شیوه پرورش لاله واژگون در باغها و گلخانه‌ها در سطح وسیعی از اروپا رواج دارد در حالی که این گل در فلات ایران به طور طبیعی رشد و نمو می‌کند .

عمر این گیاه بسیار کوتاه است. از اوایل اردیبهشت ماه گل دهی این گیاه شروع می‌شود و در فصل بارش تمام می‌شود.خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک کننده دستگاه کبدی است.

البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.گلستانکوه خوانسار علاوه بر این‌که یک منطقه گردش‌گری در کشور است یک منطقه تحقیقاتی در زمینه گیاه‌شناسی و گیاهان دارویی نیز به شمار می‌رود . مسیر دسترسی به این دشت زیبا :از تهران بعد از سه راه سلفچگان، به سمت خمین و گلپایگان ادامه مسیر می‌دهید تا به خوانسار برسید با طی مسیری 15 کیلومتری به روستای دره بید می‌رسید. از اینجا به بعد می‌توانید با توجه به علامت هایی با گل لاله واژگون مشخص شده اند مسیر را ادامه دهید و از صحت مسیری که انتخاب کرده اید مطمئن شوید.

برای وارد شدن به دشت لاله‌های واژگون خوانسار باید بلیط به قیمت 20000 تومان تهیه کنید.دشت لاله‌های واژگون گلستان‌کوه در فاصله‌ای حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان بر دامنه کوه‌های زاگرس و در دره باریکی در دامنه گلستان‌کوه در شهرستان خوانسار واقع شده است. راه‌های ارتباطی به این شهر خمین - گلپایگان و اصفهان - داران است. گلستان‌کوه با ارتفاع ۳۶۳۱ متردر مسیر خوانسار به اصفهان و در ۱۵ کیلومتری شهر خوانسار قرار دارد.

منبع :http://fa.wikipedia.org/http://www.beytoote.

com/iran/http://kashannews.net/1392/02/16http://www.nccg.blogfa.

com/post-209.aspx.