اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات وحش انگوران
استان:
زنجان
شهرستان:
ماهنشان

معرفی نامه

منطقه حفاظت شده انگوران با مساحت نزدیک به صد و یازده هزار هکتار، از سال 1350 ش منطقه حفاظت شده اعلام شده است. منطقه حفاظت‌شده و پناهگاه حیات‌وحش انگوران در شمال غرب کشور در ناحیه‌ای کوهستانی در رشته کوه‌های زاگرس قرار گرفته است. این منطقه در جنوب غرب استان زنجان در مرز سه استان آذربایجان شرقی و غربی و کردستان واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری قسمت عمده‌ای از شمال، شرق و جنوب آن در دو بخش انگوران و ماهنشان و قسمتی از جنوب غرب منطقه در بخش افشار شهر تکاب در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است. این منطقه در گذشته زیستگاه بیش از هزار قوچ، میش، کل و بز بود، اما متأسفانه در سال‌های 1357 و 1358 ش، عده‌ای سودجو و فرصت طلب جانوران آن را به تاراج بردند که در حال حاضر با تدوین برنامه‌های احیایی و حفاظتی، تعداد جانوران وحشی آن تا حدود قابل توجهی افزایش یافته است.

منطقه حفاظت شده انگوران در مساحتی معادل ۹۰ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش انگوران دارای انواع پوشش گیاهی، بوته‌ها و درختچه‌ها، فورب‌ها و پهن برگ‌ها و گندمیان و شبیه گندمیان می‌باشد. بر اساس مطالعات انجام شده، ۲۹ گونه بوته و درختچه، ۹۶ نوع علفی‌های پهن برگ و ۴۶ گونه گرامینه و شبه گرامینه در محدوده مورد مطالعه وجود دارد. همچنین تعداد ۳۳ گونه پستاندار، ۱۰۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه خزنده، 8 گونه آبزی، 7 گونه دوزیست و ۷۸ گونه حشرات هوازی و خاکزی حیات ..

.مشاهده کامل متن وحش این منطقه را تشکیل می‌دهند. شایان ذکر است که پستانداران عمده این منطقه عبارت از قوچ و میش، کل و بز، خوک، خرس، سیاه گوش، گرگ، روباه، شغال و خرگوش هستند. همچنین برخی از پرندگان آبزی، بومی منطقه بوده و مهاجرت نمی‌کنند که می‌توان از این میان به آنقوت، تنجه و چنگر اشاره کرد.

بعضی از مرغابی‌ها، لک‌لک سیاه، فلامینگو، قو، درنا و پلیکان از پرندگان مهاجری هستند که در بین سایر پرندگان از اهمیت برخوردارند. از سایر پرندگانی که در این منطقه وحود دارند می‌توان به کبک دری، کبک معمولی، کبک چیل، باقری قره- قمری و فاخته اشاره کرد. مار، مار آبی، آگاما، جکو یا مارمولک، گونه خاصی از لاک پشت‌ها از جمله خزندگان و دوزیستانی هستند که در این منطقه زیست می‌کنند. کپور، سس، سیاه کولی، زردپر یا سرخ پر، سیم، اسپله، ماشگ ماهی از انواع ماهیانی می‌باشند که می‌توان در منطقه حفاظت شده انگوران مشاهده کرد.

منابع : http://www.ichto.ir/Default.aspx?tabid=394 http://www.

wikipg.com/.