اطلاعات بیشتر


نام مکان:
جاده گردشگری خلخال – اسالم
استان:
اردبیل
شهرستان:
خلخال

معرفی نامه

مسیر پیچ در پیچی که اسالم و خلخال را در دو استان اردبیل و گیلان به هم متصل می‌کند، یکی از زیباترین جاده‌های ایران است.طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی‌های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل‌های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و...

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این جاده زیباست که گردشگران می‌توانند در یک جاده 70 کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی‌ها را مشاهده نمایند.نصف مسیر جنگل ونصف مسیر نیز ییلاق تالشان می‌باشد.به دلیل کوهستانی بودن این جاده حتی در تابستان از آب و هوای سرد ،خنک برخوردار است، و در فصول سرد سال به دلیل نزولات جوی تردد در این مسیر بسیار سخت و دشوار میباشد.نام برخی از مکانهای محلی این مسیر عبارتند از ۱- خرجگیل ۲-شرشر ۳-بیوک پیچ (پیچ بزرگ)۴- شوندول ۵- معدن ۶- ورگه دره ۷- اسب ونی ۸- متش ۹- لرزره ۱۰- چره سو ۱۱- کرمان ۱۲-گردنه معروف الماس ۱۳- مجره ۱۴- خوجین.

دامنه‌های سرسبز و گله‌های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت می‌کنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه‌های چوبی روستاییان و مه‌ای که دره‌ها را سفیدپوش می‌کند و گاهی حتی تا روی جاده می‌آید و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک می‌کند؛ اینها از تابلوهای زیبای این مسیر هستند. انگار واقعا در دنیای دیگری قدم گذاشته‌اید.جاده اسالم به همان اندازه که معروف می‌باشد ،ناشناخته ..

.مشاهده کامل متن مانده است . راه‌های فرعی آن به آبشارها و چشمه‌سارهایی می‌رسد که شاید کمتر کسی می‌شناسد ویا دیده باشد . محلی‌ها اعتقاد دارند که حتی سازمان میراث فرهنگی هم از بسیاری از جاذبه‌های طبیعی منطقه خبر ندارد.

در نزدیکی خلخال آب گرم معروفی به نام "کیوی" وجود دارد که بر عکس بسیاری از شهرهایی که آب گرم دارند موج مسافر در آن به چشم نمی‌خورد و با خیال آسوده از دغدغه‌های شلوغی مثل پیدا کردن جای پارک و اقامت و ترافیک می‌توانید درآن اتراق کنید و تنی به آب بزنید.البته جنگل نوردانی که به این جاده سفر می‌کنند می‌توانند از مسیر روستای "نهالستان پیرسون" در 20 کیلومتری اسالم به خلخال وارد جنگل شده و از این مناطق زیبا و افسونگر طبیعی به سمت بالای جنگل و قله حرکت کنند تا به قله ای برسند که به دره "اشراف" معروف است، جایی که زیبایی و فریبندگی آن در حد کمال است؛ جایی مثل بهشت یا اصلا خود بهشت.منبع :http://www.akharinnews.

com/http://fa.wikipedia.org/.