اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای سنگی- زنجان
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

آدرس : زنجان- کمربندی جنوبی- روبروی راه آهنکاروانسرای سنگی در زبان محاوره ای داش کاروانسرا معروف شود و در جاده کمربندی زنجان-میانه، روبه روی ایستگاه قطار زنجان قرار دارد. این مجموعه تاریخی از سال 1377 به عنوان رستوران سنتی مورد استفاده است. ساختار این کاروانسرا به سبک چهار ایوانی بنا شده و حجره‌های آن در یک طبقه قرار گرفته‌اند و سقف‌‌ها از نوع قوسی هستند. استفاده از سنگ به عنوان مصالح اصلی در ساخت کاروانسرا باعث شده است که این بنا با عنوان کاروانسرای سنگی شناخته شود.

استفاده از سنگ در بناهای قدیمی باعث طول قدمت آن‌ها و سالم ماندن بنا از گزند سرما و بارش برف و باران در شهر سردسیری مثل زنجان می‌شده است. کاروانسرای سنگی از لحاظ این که تنها بنای باقی مانده از کاروانسراهای زنجان است دارای اهمیت فراوانی است، ساخت آن در زمان صفویه، شاه عباس دوم صفوی صورت گرفته است و محل استراحت سیاحانی بوده است که به زنجان وارد می‌شدند و از نوع کاروانسراهای برون شهری به شمار می‌رود. از جمله سفرنامه نویسان مطرح اروپایی تاورنیه است که در یکی از سفرنامه‌های خود در خصوص کارونسرای سنگی زنجان چنین می‌آورد: روز بعد باید از صحرای پست و بلندی گذشت که در آنجا داخل دره می‌شوند و به زنجان می‌رسند زنجان شهر بزرگ و زیبایی است و کاروانسرای قشنگی دارد. هم اکنون این کاروانسرا از جاذبه‌های مورد توجه در کمربندی ذکر شده می‌باشد .

..مشاهده کامل متن هم از لحاظ تاریخی و هم به عنوان ایستگاه استراحتگاهی مورد توجه مسافرین و بازدیدکنندگان است.منابع:http://wikipedia.

orghttp://e.zanjan.ir/Default.aspx?tabid=95&articleType=ArticleView&articleId=4 http://www.

mehrnews.com/news/2021350http://ichto.ir/Default.aspx?tabid=395.