اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده یعقوب
استان:
زنجان
شهرستان:
ابهر

معرفی نامه

آرامگاه امامزاده یعقوب (ع) در سه کیلومتری جنوبی شهر صائین قلعه در بالای یک تپه طبیعی بنا شده است،در شجره‌نامه امامزاده یعقوب اختلاف نظر وجود دارد، برخی وی را از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) دانسته‌اند و برخی دیگر معتقدند که امامزاده یعقوب (ع) از اولاد امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.در کتاب «کنز الانساب» برای امام موسی‌بن‌جعفر (ع) 39 فرزند نوشته‌اند که اول آن‌ها امام رضا (ع) و در ادامه نام حضرت یعقوب (ع) ذکر شده است.بنا بر تحقیق «شیخ مفید» امامزاده یعقوب (ع) از اولاد امام موسی‌‌بن‌‌جعفر (ع) است. بنابراین با توجه به احتمالات موجود و شجره‌نامه امامزاده یعقوب (ع) نشان می‌دهد که این حضرت فرزند امام موسی‌بن‌جعفر (ع) است.

بنای امامزاده دارای پلان مربع مستطیل و بقعه اصلی از قدیمی‌ترین بخش مجموعه، پشت سر فضای هشتی قرار دارد.این قسمت از نمای بیرونی مربع مستطیل، ولی از بخش داخلی، هشت ضلعی است.پوشش سقف اتاق آرامگاه از نوع گنبد و در مجموع فضای بقعه از هفت بخش مجزا تشکیل شده و فضای هشتی در طرفین آن دو اتاق به طور قرینه و کاربرد انبار را دارد.پشت سر فضای هشتی، بقعه اصلی ساخته شده، و پشت سر بقعه اصلی، اتاق بزرگی با پلان مستطیلی با ابعاد 12.

5 متر طول و هفت متر عرض کاربری مسجد را دارد.به علت توجه مردم این امامزاده از رونق زیادی برخوردار و هجوم زائرین موجب گسترش فضاهای عمومی، زائرسرا، کشتارگاه ...

مشاهده کامل متن و آشپزخانه در این مکان شده است.منبع:http://www.farsnews.com/http://mehdimoeini.

blogfa.com/http://www.negahmedia.ir/.