اطلاعات بیشتر


نام مکان:
مسجد تاریخی میرزایی نجفی
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

مسجد تاریخی میرزایی نجفی از مساجد داخل بازار تاریخی زنجان به شمار می‏‌رود،این مسجد به دلیل قرار گرفتن در داخل بازار و نزدیکی مسجد جامع زنجان و احترام به این مسجد، فاقد گنبد و گلدسته می‌باشد.این بنای مذهبی توسط میرزا حسین میرزائی از نوادگان حاج ابوالقاسم موسوی ساخته شده، که بعدها به نام امام جماعت آن مسجد نجفی میرزائی نامیده می‌شود. مسجد نجفی زنجان دارای صحن، شبستان و حجره هایی در اطراف صحن است . این بنا دارای دو شبستان می‌باشد: شبستان نخست، زیبا و دارای سه ردیف طاق از نوع قوس‌های پنج اوهفت است .

شبستان دیگر، معروف به چهار محراب، در راستای ضلع جنوبی احداث شده و به جهت داشتن چهار محراب، بدین نام خوانده شده است . این شبستان، از شبستان فوق الذکر از نظر تاریخی متأخرتر است . در اطراف صحن مسجد، حجره هایی برای طلاب ساخته شده است . در مجموع، این بنا، تقلید ناقصی از مساجد چهار ایوانی است.

این مسجد که در گذشته به مسجد مسگرها یا آهنگران نیز معروف بوده از نوع مساجد چهل ستونی یا شبستانی است که شبستانهای آن در ضلعهای جنوبی و غربی میانسرا قراردارد. طاق تویزه‌های شبستان جنوبی که به نسبت قدیمی‌تر از بخشهای دیگر بناست دارای قوس هلالی است که بر روی ستونهای سنگی یا سر ستون مکعبی و بدنه صاف قرار دارند، تزئینات این بخش شامل تزئینات ساده آجرچینی و کاشیکاری با طرجهای هندسی زیبا است. همچنین در انتهای ضلع شرقی میانسرای مسجد آب انباری وجود دارد که زمان ساخت و الحاق آن به مجموعه بنا نامعلوم می‌باشد.این مسجد به شماره 1440 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع:http://www.negahmedia.irhttp://www.farsnews.

comhttp://isna.ir.