اطلاعات بیشتر


نام مکان:
عمارت توفیقی
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

بنای توفیقی زنجان در خیابان امام، خیابان خواجه نصیرالدین طوسی، محله غریبه بالا که به محله «خرابه رجی» مشهور است، قرار دارد.بنا به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی مربوط است که نوع معماری و تزیینات به‌کار رفته در آن به خوبی مشاهده می‌شود.این بنای زیبا از شمال غرب نزدیک به دروازه رشت و از جنوب نزدیک به دروازه قزوین است.اوج بنای توفیقی تقارن در شیوه معماری داخلی و سبک تزیینی نمای خارجی است که لمبه‌کاری شده و با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا در نمای داخلی و سقف و همچنین بخش‌های آجر کاری شده در طرح‌ها از جمله شاخص‌های معماری این اثر تاریخی است.

این بنا منزل مسکونی مرحوم علی‌اکبر خان توفیقی، نخستین شهردار و رئیس بلدیه شهر زنجان تحت نظارت بنیاد شهید استان در سال 1378 به موزه گنجینه آثار شهدای زنجان تبدیل شده است.مرحوم حاج علی‌اکبر توفیقی در سال 1251 هجری شمسی در شهر زنجان چشم به جهان گشود.این مرحوم خیر، بانی بناهای عام المنفعه‌ای همچون رختشویخانه، بنای مسجد غریبیه، احداث نخستین مدرسه در محله سرچشمه زنجان و غیره ..

. است.بیشتر این آثار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و به علت این ارزش‌ها منزل شخصی وی به موزه تبدیل شد.نخستین نکته در بدو ورود به بنای توفیقی که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، حجم پیش آمده تالار طبقه اول با ستون‌های گرد آجری آن در قسمت ورودی ساختمان است.

از دیگر ...مشاهده کامل متن موارد تزئینی این بنا می‌توان به گچ‌‌بری، نگارها، گچ‌کاری دیوارهای طبقه اول در محل تلاقی سقف‌های کاذب با طرح‌ها و رنگ‌های زیبا و به کار بردن آجرهای تزئینی به شکل‌های قاب‌بندی در طرح‌های مختلف به سبک تزئین بی‌نظیر آن اشاره کرد.

بنای توفیقی در تاریخ 25 اسفند 1378 با شماره ثبت 2664 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.منبع:http://www.negahmedia.irhttp://www.

zanjantorist.blogfa.comhttp://www.farsnews.

com/.