اطلاعات بیشتر


نام مکان:
تپه نور
استان:
زنجان
شهرستان:
سلطانیه

معرفی نامه

تپه نور از مهمترین آثار تاریخی شهر سلطانیه می­باشد که در جنوب شرقی شهر و در موقعیت 1.5 کیلومتری جنوب گنبد سلطانیه واقع شده است. ارتفاع این تپه 15 متر بوده و قدیمی­ترین اثر به دست آمده از آن قطعه سفالی مربوط به 5000 سال قبل از میلاد می­باشد. حفاری­های انجام شده نشان می­دهد که در این مکان بنایی دوازده ضلعی مربوط به زمان ایلخانان مغول وجود داشته است.

شالوده این بنا با سنگ و ملات گچ و آهک ساخته شده است. دیوار خارجی بنا شامل دو ردیف سنگ بزرگ بوده و در بین زوایای دوازده ­گانه بنا نیم ستون­هایی تزیینی دیده می­شود. این سایت در سال 1971 میلادی مورد کاوش واقع شد که در کاوش‌ها ، پایه‌های یک ساختمان عظیم دوازده ضلعی یافت شد که به احتمال زیاد یک برج گنبدی همانند مقبره اولجایتو است با جنبه‌های دیگری همچون راهرو ها، پله ها، تزئینات و بقایای یک گنبد. پایه‌ها از قطعات سنگی ساخته شده که با ملات به هم متصل شده اند.

یافته‌های باستان شناسی همچنین گواه وجود گنبدی بزرگ که شاید یکی از گنبد‌های دو پوسته بوده، می‌باشد. گچ اندود و کاشی‌های سفالی تزئینی در آثار مخروبه ساختمان پیدا شده است. برج گنبدی از بین رفته در تپه نور به احتمال زیاد مقبره‌ی غازان خان، برادر بزرگتر اولجایتو بوده است. همچنین در فعالیت‌های باستان شناسی اخیر در محوطه تپه نور کوچک نشانه هایی از سکونتگاه‌های پیش از تاریخ یافت شده که .

..مشاهده کامل متن می‌توان قدمت آنها را به اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد دانست. سفال‌های بدست آمده از این تپه شباهت زیادی به سفال‌های کشف شده در دشت قزوین دارد که وجود سکونتگاه هایی در همان زمان را نشان می‌دهد.

منبع:http://www.soltaniehcity.ir/http://soltaniyeh.ichto.

ir/http://www.mehrnews.com/.