اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دریاچه سد تهم
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

سد تهم در استان زنجان در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در هشت کیلومتری پائین دست روستای تهم قرار دارد. دستیابی به محل سد از طریق جاده‌های اصلی و راه آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان ـ تهم امکان پذیر می‌باشد. محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پائین دست محل تقاطع رودخانه تهم و گله رود، که تشکیل دهنده رودخانه سارمساقلو می‌باشد، قرار گرفته است. این رودخانه از شاخه‌های زنجان رود است، که زنجان رود خود نیز یکی از شاخه‌های رودخانه قزل اوزن می‌باشد.

دبی متوسط آن ۱۹/۱ مترمکعب در ثانیه برآورد گردیده است، که از این میزان حدود ۵۹/۳۴ میلیون مترمکعب در سال قابل تنظیم است. با توجه به محدودیت‌های بهره برداری از منابع آب زیرزمینی مقرر گردیده قسمتی از نیازهای آب شرب زنجان از طریق پتانسیل موجود رودخانه سارمساقلو تأمین گردد.هدف طرح تأمین آب شرب شهر زنجان می‌باشد. با توجه به محدودیت‌های بهره برداری از منابع آب زیرزمینی مقرر گردیده قسمتی از نیاز‌های آب شرب زنجان از طریق پتانسیل موجود رودخانه سارمساقلو تأمین گردد.

این منطقه یکی از تفریحگاه‌‌های بزرگ و معروف شهر زنجان می‌باشد و علاقه مندان به ماهیگیری و ورزش‌های آبی مانند قایقرانی به این منطقه مراجعه می‌نمایند. در این دریاچه ماهیانی همچون کپور، زردپر و شیربت زندگی می‌کنند.منبع :www.farsnews.

com.