اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای چرگر
استان:
زنجان
شهرستان:
خرمدره

معرفی نامه

چرگر نام دهکده زیبایی در استان زنجان می‌باشد . از سمت تهران به زنجان ، سی و پنج کیلومتر بعد از شهرستان ابهر و پنجاه و پنج کیلومتر مانده به شهر زنجان ، در هشت کیلومتری سمت شمالی جاده ترانزیت و شش کیلومتری سمت شمالی اتوبان قزوین به زنجان واقع شده است . از تقاطع جاده ترانزیت به سمت شمال ، جاده آسفالته چرگر که دو طرف آن را باغات زرین دشت و شرکت‌ها و کارخانجات صنعتی و دامداری‌ها و مرغداری‌های صنعتی احاطه کرده است ، به طول هشت کیلومتر که طی می‌نماییم به دهکده تاریخی ، گردشگری و خوش آب و هوای چرگر می‌رسیم . البته در دو کیلومتری این جاده ، اتوبان قزوین – زنجان به موازات جاده ترانزیت قرار دارد .

ابتدای دهکده امام زاده ای در سمت شرق جاده به چشم می‌خورد . بعد از امام زاده دو راهی سد چرگر قرار دارد . سد چرگر که در دهه 1370 احداث شده است محل تفریح و تفرجگاه منطقه گشته است . در سمت شمالی دهکده قله سربه فلک کشیده کوه سندان به چشم می‌خورد کوه سندان یکی از دو قله مرتفع استان زنجان می‌باشد .

همه ساله کوهنوردان زیادی از هیئت کوهنوردی زنجان و شهرستان‌های استان زنجان جهت کوهنوردی به این قله صعود می‌نمایند . این دهکده در سمت شمال راه ابریشم و در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز بنا شده است . وجود سه روستای باستانی تخریب شده در قرن‌های دور به نام‌های زرین گل و قاشقچی و سر دهه در اطراف این دهکده موجب شده ..

.مشاهده کامل متن است تا از نظر وسعت زمین‌های حاصلخیز جزء بزرگترین روستاهای استان محسوب گردد .ده‌ها هزار هکتار زمین زراعی و ده‌ها هزار هکتار مراتع سر سبز اطراف این دهکده زیبا را فرا گرفته است . هزاران هکتار زمین زیر کشت مکانیزه در منطقه زرین دشت این دهکده به چشم می‌خورد .

کوه‌ها و دامنه‌های سرسبز آن دارای متنوع‌ترین و بیشترین نوع گونه گیاهی ، به خصوص گیاهان دارویی می‌باشد . مزرعه بسیار زیبای زرین گل در سمت شرق و مزارع قاشقچی و سردهه در سمت غرب و زرین دشت در سمت جنوب این دهکده قرار دارند . زرین گل این روستای عصر آهن که قرن‌ها پیش به علل نامعلوم تخریب شده است و امروزه باغات و چشمه‌های زیبای آن دل هر بیننده ای را فریب می‌دهد . به لحاظ موقعیت جغرافیایی بهترین آب و هوا را داراست.

جاذبه‌های گردشگری روستا :قله سندان :قله سندان با ارتفاع ۲۹۸۴ متر در نزدیکی دهکده بسیار زیبای چرگر از توابع شهرستان ابهر در استان زنجان می‌باشد این قله به دلیل ارتفاع زیادش از سطح زمین در پای کار مورد توجه کوهنوردان منطقه بوده دارای مسیر مختلف صعود آسان و مشکل می‌باشد.دریاچه سد چرگر:سد چرگر طبق اعلام رسمی شرکت مدیریت منابع آب ایران با آب قابل تنظیم سالیانه 4 میلیون متر مکعب یکی از منابع خوب آبی چرگر و از مراکز زیبای تفریحی چرگر محسوب می‌شود . دریاچه سد چرگر محل مناسبی برای تفریح، گذران اوقات فراغت، ماهیگیری و ورزش‌های آبی است که مردم استان زنجان به خصوص شهرستان ابهر، در فرصت‌های مناسب از طبیعت اطراف دریاچه این سد استفاده می‌کنند. خوشا چرگر خوشا آب و هوایشخداوندا نگهدار از بلایشبه بالا کوه سندان چون نگهباننظارت می‌کند هر لحظه هایشبه پایین دشت حاصلخیز و سر سبززمین و باغ‌های پر بهایشبه مشرق می‌دمد خورشید گلهاکه زرین گل بود نقش و نمایشبه مغرب سد پر آب قاشقچیصفای مردمان با صفایشبهاران تا رسد بر تن نماید به کوه و دشت سبزینه قبایشتو گویی قطعه ای از باغ جنتبه چرگر خالقش کرده عطایشبخندد در چمن گل‌های زیباز اشک چشمه‌های بی ریایشبه داروخانه باز طبیعیگیاهان لبالب از دوایشبه فصل گل به دامان طبیعت ببین گردشگران با وفایشبه مردان غیور آن ببالمبنازم بر زنان با حیایشوطن چون مادری بر ما عزیز است هزاران جان و دل باشد فدایشمن این شعری که گفتم قطره ای هستز اقیانوس لطف و مهر هایشز تهران قطعه شعری از مقدمکنم تقدیم اکنون از برایش شعر از : مهندس قربانعلی مقدم ( شاعر تنها )منبع :http://www.

chargar.ir/.