اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بنای کشتارگاه
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

بنای معروف به کشتارگاه در ضلع جنوب غربی شهرستان زنجان و در جاده کمربندی زنجان واقع گردیده است. این بنا با فاصله­ ی تقریبی 700 متر از زنجان رود قرار گرفته است.موقعیت فعلیاین بنا در محله­ی قدیمی معروف به توپ آغاجی در ضلع جنوب غربی شهر قرار گرفته است که منتهی به خیابان کمربندی خیام می‌شود.پیشینه بنابنای کشتارگاه از جمله بناهای عام المنعه بوده است که توسط اولین شهردار زنجان، مرحوم علی اکبر توفیقی ساخته شد.

از آنجا که این بنا در دوره­ی شهرداری ایشان که از سال 1300الی 1310 بوده است ، ساخته شده است بنابراین این بنا، مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول می‌باشد.مشخصات بنابنای مزبور به دستور آقای علی اکبر توفیقی (شهردار وقت) ساخته شد. در سال‌های بعد این بنا با عنوان فرهنگسرا و جهت انجام امور فرهنگی مورد استفاده قرار گرفت. لذا تغییراتی در بنا نیز به وجود آمد.

در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی استان زنجان با انجام ساخت و ساز و تغییرات در یکی از سالن‌ها (سالن شمالی ) و تغییر کاربری قبلی، از آن به عنوان ساختمان اداره متبوع بهره برداری می‌کند. تنها قسمتی از بنا که به فرم قدیمی خود و بدون هیچ گونه دخل و تصرفی پابرجا و محفوظ مانده است سالن شماره 2 است که نشانگر معماری عصرخویش است.نوع بهره برداریدر حال حاضر این بنا به عنوان ساختمان واحد معاونت میراث فرهنگی و واحد معاونت گردشگری ..

.مشاهده کامل متن مورد استفاده قرار می‌گیرد. عوامل تزئینی بنااز جمله عوامل تزئینی در بنا استفاده از مصالح آجر و به کارگیری طاق و تویزه و تنوع در آجرچینی طاق هاست. البته با توجه به کاربرد چوب در بنا از تزئینات گره کاری نیز به عنوان عامل تزئین چوب استفاده شده است.

کشتارگاه زنجان به تاریخ 27/11/1378 و به شماره 2592 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.منبع :http://oldzanjan.ichto.ir/.