اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آبشار گله خانه ( کله خانه )
استان:
زنجان
شهرستان:
ابهر

معرفی نامه

این آبشار در 15 کیلومتری شمال شرق ابهر و در مسیر ییلاق مرشون(مرچین) واقع شده است. مسیر دسترسی به آبشار گله خانه(کوله خانه) از میان باغات پربار و درختان سرسبز منطقه می‌گذرد که در آن میان درختان بلند سپیدار و گردو، جلوه خاصی دارند. تقریبا یک کیلومتر مانده به روستای مرشون،یک راه انحرافی خاکی در کنار جاده می‌باشد که به روستا و آبشار گله خانه منتهی می‌شود. در کنار روستا، رودخانه کوچکی جاری است که با حرکت در امتداد رودخانه و به سمت پایین به آبشار آن خواهید رسید.

شهرستان ابهر و خرمدره در دره ای بسیار سرسبز و زیبا واقع شده اند و به جهت داشتن خاکی حاصلخیز و اقلیمی مطلوب، یکی از مراکز اصلی تولیدات زراعی و باغی استان زنجان محسوب می‌شوند.ابهر یکی از مهمترین و ارزشمندترین جاهای جهانگردی و توریستی استان زنجان محسوب میشود، که برای توسعه و گسترش صنعت گردشگری توانایی‌های قابل توجهی دارد. مهم‌ترین و تاریخی‌ترین اثر شهرستان ابهر، گنبد عظیم و مشهور سلطانیه میباشد که به تنهایی قابلیت برابری با سایر بناهای استان را دارد.ابهر یکی از شهرستان‌های خاوری استان زنجان و دومین شهرستان با اهمیت بعد از زنجان میباشد، که دارای کوه‌ها و رودخانه‌های متعددی بوده و از جاذبه‌های طبیعی زیادی برخوردار است.

تقریباً در تمام نقاط ابهر آثار زیبا و مکان‌های دیدنی با ارزشی وجود دارد ولی بیش‌تر آثار تاریخی این شهرستان در قسمت‌های ...مشاهده کامل متن شمالی منطقه قرار گرفته اند.

معبد تاریخی داش کسن در کنار شهر تاریخی و با ارزش سلطانیه، آرامگاه چلبی اوغلی، آرامگاه ملاحسن کاشی و گنبد آجری سلطانیه در مجموع محور فرهنگی – تاریخی سلطانیه را تشکیل میدهند. این بناها در دشت مسطح و زیبای سلطانیه جلوه ای خاص داشته و دائما مورد بازدید دوست داران تاریخ و فرهنگ ایران زمین واقع میشوند…منبع :www.mashreghnews.ir.