اطلاعات بیشتر


نام مکان:
خانه معین
استان:
زنجان
شهرستان:
زنجان

معرفی نامه

باغ خانواده معینی یک باغی تاریخی است. دیوار کاهگلی و درب چوبی آن حکایت از قدمت بنا دارد و دورتر از آسیابی آبی و متروکه یادگاری از دوران گذشته و مردمانش. بنای داخل باغ با معماری قاجاری و الهام گرفته از قصرهای آن دوران ولی در ابعاد کوچکتر احداث شده است. بنا دارای طرح محوری تقارن بوده و به جای حیاط در وسط باغ بزرگ زیبایی قرار گرفته است.

دو اتاق این بنا از همه زوایا به باغ اشراف دارند. ایوان سرتاسر ضلع جنوبی را در بر گرفته و از طریق پله ای شرقی و غربی به کف حیاط مرتبط می‌شوند. بالای پله دو ستون بزرگ آجری قرار دارد که تا ارتفاع 50 سانتی متر از سنگ در ساختار این ستون‌ها استفاده شده است. این ستون‌ها دارای سرستون‌های تزئین شده با آجر و قالب‌های گچی هستند.

چهار ستون چوبی نیز حدفاصل دو ستون آجری قرار گرفته است که فاصله آنها را با نرده‌های چوبی آراسته اند. درها و پنجره‌ها از جنس چوب گردو و با قاب بندی چوبی هستند که شیشه‌های شفافی درون قابهایشان کار گذاشته شده است. اطراف نمای خارجی درها و پنجره‌ها تزئینات آجری منحصر بفردی به چشم می‌آید. سقف بنا شیروانی بوده که با نقش گل و بوته نقاشی شده است.

این بنا زیرزمینی سرتاسری دارد که دو درب چوبی برایش در نظر گرفته شده است و دو پنجره مشبک آبی رنگ روشنایی فضا را تأمین می‌کند.منبع :http://www.negahmedia.ir/.