اطلاعات بیشتر


نام مکان:
منطقه شکار ممنوع تپال
استان:
سمنان
شهرستان:
شاهرود

معرفی نامه

منطقه شکار ممنوع تپال با وسعتی برابر 30 هزار هکتار در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه ای است کوهستانی و دشتی که در مجاورت شاهرود واقع شده است . منطقه تپال با چشم اندازهای بسیار زیبا از دیر زمان محل مناسبی جهت زیستگاه وحوش و محل مناسبی جهت بازدید دوستداران طبیعت به شمار می‌رود . این منطقه که تا قبل از سال 1373 از نظر حیات وحش دچار آسیبهای جدی شده بود جهت احیا ء آن طبق آگهی روزنامه رسمی به مدت 5 سال از سوی شورایعالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع و تحت حفاظت قرار گرفت که پس از انقضای این مهلت از اول آذر ماه سال 1377 به مدت 5 سال دیگر منطقه شکار ممنوع اعلام گردید هاست این منطقه به لحاظ نزدیکی و مجاورت شهرستان شاهرود و مجن از موقعیت خاصی برخوردار بوده و دسترسی به این منطقه برای گردشگران و دوستداران طبیعت با کمترین زمان و هزینه امکان پذیر می‌باشد . از گونه‌های بارز حیات وحش این منطقه می‌توان قوچ و میش ،‌کل و بز ، آهو ، خرس قهوه ای ، پلنگ ، کبک ، کیهو ،‌کبک دری ، شغال ، و انواع پرندگان وحشی را می‌توان نام برد.

این منطقه در حاشیه شمال غربی شهر شاهرود واقع شده است. دره‌های طولانی و عمیق، صخره‌های بلند و ارتفاعات ممتد و به هم پیوسته از جذابیت‌های آن است. قله بلند یخدان با ۲۹۰۰ متر ارتفاع و دره‌های افسانه ای خانه سوخته و خانه سید ابهتی از آن جمله است. اهمیت این منطقه در زیست بوم گونه‌های حیات وحش می‌باشد.

بر این اساس در گذشته تا کنون به عنوان شکارگاهی معروف شناخته می‌شود. زیبایی سنگ ها، صخره‌ها و فرم زمین شناسی منطقه، وجود چندین قلاده پلنگ، پرندگان کمیاب، کبک دری، گله‌های قوچ و میش و کل و بز این کوهستان را به ذخیره گاه بسیار پر ارزشی تبدیل کرده است. منطقه شکار ممنوع تپال با وسعتی برابر 30 هزار هکتار در شمال غربی شهرستان شاهرود واقع شده و منطقه ای است کوهستانی و دشتی که در مجاورت شاهرود واقع شده است . منبع :http://golshn12.

blogfa.com/post/1137 http://www.ichto.ir/Default.

aspx?tabid=694.