اطلاعات بیشتر


نام مکان:
آرامگاه شیخ حسن جوری
استان:
سمنان
شهرستان:
میامی

معرفی نامه

آرامگاه شیخ حسن جوری در روستای کلاته میرعلم فیروزآباد حوالی روستای فرومد در 150 کیلومتری شاهرود قرار دارد.حسن جوری معروف به شیخ حسن جوری یکی از رهبرانِ قیام سربداران در سده هفتم هجری و از شاگردان شیخ خلیفه مازندرانی بود. مبانی اندیشه وی بر «باور به تشیع دوازده امامی؛ تاکید بر مسئله ولایت و جهان‌بینی مهدویت، جدایی‌ناپذیری دین و دولت از یکدیگر و مبارزه با ظلم و ستم» مطرح بوده است.وی به دست وجی‌الدین مسعود در سال 745 به شهادت رسید و در این منطقه دفن شد.

این آرامگاه از یک اتاق 3 در 4 و گنبد مدور روی آن تشکیل شده است,بنا از خشت خام ساخته شده و تشریفات ظاهری ندارد. در حوالی مقبره شیخ حسن جوری، بازمانده‌های شهر جور قرار دارد که آثار قلعه‌ها و برج و باروی آن ها، گویای عظمت گذشته این شهر با پیشینه‌ای در حدود 700 سال است.مقبره این عارف دوران حکومت مغول که سالها ناشناخته بود پس از نمایش سریال نهضت سربداران از سیمای جمهوری اسلامی شناسایی شد . بنای این مقبره که خشتی می‌باشد طی گذشت زمان به تدریج ویران شده و گنبد مقبره بتدریج فرو ریخته و مرمتی نیز تاکنون درآن صورت نگرفته است .

شیخ حسن جوری در گذشته مقبرهٔ خاصی نداشت، ولی مدتی است یک مقبره به شیوهٔ سنتی در روستای فرومد شهرستان شاهرود برای او ساخته شده است. سنگ قبر قدیمی این آرامگاه به‌دلیل این‌که در سال‌های قبل شکسته بود، توسط کانون مسجد ...

مشاهده کامل متن و بسیج فرومد تعویض و سنگ جدیدی جای آن قرار داده شد. درحال حاضر سنگ قبر قدیمی شیخ حسن موجود نیست شده است و طبق گفته مسئولان شاید در مسجد روستا باشد، البته این سنگ قبر به دورهٔ سربداران متعلق نیست به‌دلیل نداشتن ارزش‌های تاریخی در فهرست آثار ملی ثبت نشده و عوض شده است.منبع:http://isna.ir/http://sabzevariha.

com/http://www.aftabir.comhttp://www.rasekhoon.

net/http://javanonline.ir/http://www.shafaf.irhttp://harameyar.

orghttp://vista.ir.