اطلاعات بیشتر


نام مکان:
دشت شقایق کالپوش
استان:
سمنان
شهرستان:
میامی

معرفی نامه

جلوه‌ای بهشت‌گونه از طبیعت سرخ و آتشین آکنده از شقایق‌هایی که چشم هر بیننده‌ای را محسور خود می‌کند، یکی از جاذبه‌های طبیعی و فصلی شهرستان میامی در منطقۀ کالپوش است که همه ساله در اردیبهشت ماه رُخ می‌نماید.دشت شقایق‌های کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی قرار دارد. دسترسی به آن به گونه‌ای است که پس از گذراندن 460 کیلومتر از مسیر تهران به مشهد با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به منطقه کالپوش منتهی می‌شود.این منطقه سرسبز و جنگلی با چهارده هزار هکتار جنگل، سی هزار هکتار مرتع و 34 هزار هکتار مزارع زیر کِشت با بارندگی کافی و زمین‌های مستعد برای کشاورزی و جنگلداری، در فصل بهار با دشت‌های آکنده از گل‌های شقایق، در شهریور ماه با گل‌های آفتابگردان، در پاییز و زمستان با مناظر زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملّی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است.

رویش شقایق‌ها در دشت‌های حاصلخیز این منطقه همه ساله هزاران بازدید کننده و تورهای طبیعت گرد را از مناطق گوناگون کشور به ویژه تهران، مشهد، بجنورد و گرگان به سوی خود جلب می‌کند.گیاه شقایق از خانواده (Papaverasea) با گل‌های قرمز، گرز مرکزی در گل‌ها و برگ‌های پهن کنگره دار که ارتفاع آنها نزدیک 40 تا 50 سانتی متر خواهد رسید، یکی از گیاهان بسیار زیبا تلقی می‌گردد. گل‌های آن دارای عمری ..

.مشاهده کامل متن بسیار کوتاه و گلبرگ‌های آن پایداری کمی برروی کاسبرگ‌ها دارند. رنگ قرمز پررنگ و حساسیت زیاد گلبرگ‌ها در پرپر شدن از مصادیق و اصطلاحات ادبی بوده که در متون پارسیان و شعرهای ایرانی به فراوانی از آن ذکر شده است.بیا کوچه را آب و جارو کنیمکمی شعر تازه بیا رو کنیمبیا تا شقایق در این دشت هست،تنِ زخمی عشق را بو کنیم .

..از اواسط اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه، زمین‌های زراعی و دامنۀ دشت‌های زیبای کالپوش به وسعت چندین هکتار پوشیده از گل‌های شقایقی است که سرخی آن از دوردست‌ها دیده می‌شود. گویی، خالق هستی چادری سرخ بر دشت‌های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وادارد.

این منطقه از نظر اقلیمی جزو اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار می‌رود. واقع شدن در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیمزار) که با کشت گونه‌های گیاهی مشخص می‌شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشد.افزون بر گونه‌های زراعی، انواعی از درختچه‌های جنگلی نیز در منطقه دیده می‌شود. در این میان دو مورد از گیاهان منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‌ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‌اند.

قرار گرفتن 10 درصد مناطق نمونۀ گردشگری استان در محدودۀ کالپوش (دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) از اهمیت گردشگری منطقۀ کالپوش و استعداد‌های بلقوه و خدادای این خطۀ زرخیز از سرزمین هزار نقشمان حکایت دارد.آنچه این دشت را از دیگر نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن است، وجود آبشارها، چشمه‌ها، گونه‌های درختان جنگلی در این محدوده و نیز مناطق زیبای آبشار حسین آباد، قَشقَلَتِه، سرداربیک، آبشار زو (نام نیک) و غار خواجه قنبر (سُم) در پیرامون آن است که با احداث سد کالپوش در آینده نزدیک شهرت این منطقه را دوچندان خواهد کرد و در کنار هوای دل‌انگیزش به قطب گردشگری کشور مبدل خواهد ساخت.رویش شقایق در دشت‌ها و مزارع از نظر کشاورزان نوعی آفت به شمار می‌رود و سمپاشی‌های پی در پی در سال‌های اخیر نیز موجب کاهش رویش آن در منطقه شده است. کمبود زیرساخت‌ها و تسهیلات رفاهی گردشگران، از جمله مشکلاتی است که گریبانگیر این جاذبۀ ارزشمند بوده که می‌بایست با معرفی بیشتر، نسبت به جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری کالپوش تلاش نمود.

دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش نیز یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین کالپوش شاهرود شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای مسحور زیبایی آن‌ها می‌شود. دشت آفتابگردان کالپوش در 220 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. علاوه بر سفر به دشت شقایق‌ها، بازدید از کاروانسراهای تاریخی طی مسیر مانند کاروانسرای بدشت، میامی، سپنج (جهان آباد) و موزۀ میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

می‌توانید به منظور ایجاد تنوّع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین ـ گردنۀ خوش ییلاق ـ شاهرود را انتخاب کنید تا چشم انداز‌های زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره نمود و آن را به خاطرات خوب سفر افزود.بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی می‌تواند از برنامه‌های سفر شما در بازگشت از منطقۀ کالپوش باشد و طبیعت گردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد.جاجیم بافی، لاک تراشی، سوزن دوزی و دیگر دستبافت‌ها از جمله صنایع دستی منطقۀ کالپوش محسوب می‌شوند که در کنار فرآورده‌های لبنی و تخمه آفتابگردان سوغاتی است که می‌توان از کالپوش به ارمغان بُرد.چه زیباست نظاره طلوع و غروب خورشید اردیبهشت ماه در دشت‌های شقایق کالپوش.

.. .منبع :http://www.

tabnak.ir/www.meraatnews.compeydoldol.

blogsky.comhttp://www.farsnews.com/.