اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بقعه متبرکه بی بی سیده خاتون
استان:
اصفهان
شهرستان:
شهرضا

معرفی نامه

آدرس : اصفهان- شهرضا-شهرضا-خیابان امام خمینی(ره) - داخل شهر شهرضابقعه متبرکه بی بی سیده خاتون در شمال شرقی شهرستان شهرضا ، آرامگاه خاتون صالحه و خیره از خاندان آل مظفر بوده که به همراه ۷۲ تن از یارانش به این دیار آمده و به دست امیر تیمور به شهادت رسیده است و یکی از مکانهای زیارتی با قدمتی در حدود 800 سال در شهرستان شهرضا می‌باشد .روایات متعددی درخصوص اصل ونسب ایشان نقل شده است،برخی ایشان را از زنان سیده وشجاع دوران آل بویه می‌دانند وبرخی ایشان را از زنان سیده وعالمه زمان خود ، از خاندان آل مظفر و مدافع دین ومذهب می‌دانند که با نوعی نیرنگ به دست حکام ظالم وقت به شهادت رسیده است .این بنای شکوهمند مساحت این بنا سه هزار متر مربع و مربوط به دوران آل مظفر می‌باشد . این بنای مذهبی دارای صحن و سرای وسیع است و تا سال 1356 بنایی با مصالح خشت و گل بوده که در سال 1358 مراحل بازسازی آن توسط خیران و مردم آغاز شده است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی امامزاده سیده خاتون و بودن آن در مسیر اصفهان، شیراز بیشتر مورد توجه مسافران، زائران و مردم شهر و به ویژه بانوان قرار دارد.مساحت کل صحن امامزاده بی بی سیده خاتون سلام الله علیها 4500 متر و مساحت زیر بنای بقعه 2500 می‌باشد. ارتفاع گنبد کاشی‌کاری شده و دوپوش امامزاده از کف 14 متراست و ضریحی چوبین و معرق کاری شده که قدمتی 400 ساله دارد، داخل بقعه فاقد ..

.مشاهده کامل متن هر گونه تزئینات گچ بری، کاشی‌کاری و آینه کاری است.در زمان سلسله آل بویه بنای این امامزاده تأسیس شد و ضریح آن در دوران صفویه ساخته شده است.رئیس وقت اداره اوقاف شهرضا، حجت‌الاسلام طاهری ، ساخت سالن‌های آمفی تئاتر، سالن مطاله و کتابخانه و زائرسرا و ساخت رستوران را از دیگر اقدامات عمرانی در حال ساخت این امامزاده عنوان کرد و افزود: برگزاری برنامه‌های آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی، ضیافت الهی، برگزاری مسابقات قرآن کریم مرحله شهرستانی و بصیرت عاشورائی از اقدامات فرهنگی انجام شده در این امامزاده است.

علاوه بر بی بی سیده خاتون دو تن از صالحان وپارسایان نیزبه نامهای شاهزاده ابراهیم و اسماعیل و همچنین بزرگان وعلمای بزرگی همچون شیخ ملا علی نوری،شیخ مهدی نوری، محمد باقر کودک و ملا حبیبه به خاک سپرده شده اند .منابع:http://www.sarkhat.com/fa/group/ /http://mahdiehshahreza.

ir/1392/11/30http://www.shnc.irhttp://imamzadeh.mihanblog.

com/post/21http://esfahan.irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=110742http://www.

tasnimnews.com/Home/Single/254632.