اطلاعات بیشتر


نام مکان:
کاروانسرای عباسی ده نمک گرمسار
استان:
سمنان
شهرستان:
گرمسار

معرفی نامه

به دلیل پیشینه تاریخى سکونت در روستاى تاریخی ده نمک و همچنین قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، آثار و بناهاى فراوانی در آن ساخته شده است. آثار به جا مانده از دوره‌های گذشته قلعه‌ها و تپه‌هایی هستند که در سطح روستای ده نمک به صورت پراکنده به چشم می‌خورد. این قلعه‌ها نشانگر وجود تمدن در دوره‌های باستان می‌باشد که قدمتی چند هزار ساله دارند. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به : قلعه گبری، کاروانسراى شاه عباسى، مقبره، حمام، قنات، یخچال و آب انبار اشاره نمود.

تعداد قابل توجهى از آثار این روستا، از جمله آسیاب‌هاى آبى، قره سوخانه(دادگاه)، چاپارخانه، قهوه خانه و... اغلب مربوط به دوره قاجاریه بوده‌انددر طول سال‌هاى گذشته از بین رفته‌اند.

کاروانسرای ده نمک در چهل کیلومتری شرق گرمسار ،در مسیر گرمسار به سمنان و پشت به محور اصلی تهران- مشهد در جوار روستای ده نمک قرار دارد که متعلق به دوره صفویه می‌باشدکه انبار و یخچالی قدیمی وابسته به آن در نزدیکی این کاروانسرا دیده می‌شود . کاروانسرای ده نمک همچنین دارای شترخانی زیبا می‌باشد که دور تا دور کاروانسرا چرخیده است .این کاروانسرا همچنین دارای شاه نشین می‌باشد که در قسمت شمالی بوده و دارای چهار سکوی بار انداز در گوشه‌های داخلی شترخان و چهار برج در قسمت‌های بیرونی ساختمان می‌باشد. کنار این کاروانسرا آب انباری قرار دارد که ساختمان آن تقریا سالم مانده .

..مشاهده کامل متن است و نمای زیبایی را به ضلع جنوبی کاروانسرا داده است . همچنین در نزدیکی این کاروانسرا قلعه ای نیز وجود دارد که آثاری از آن به چشم می‌خورد .

این کاروانسرا دارای سرویس بهداشتی و راه دسترسی آسان می‌باشد که هر ساله در این مکان مراسم باستانی چهارشنبه سوری برگذار می‌شود.منابع:http://www.denamak.ir/http://mdg.

loxblog.com/http://nojum4.blogfa.com/post-75.

aspxhttp://uploadkon.ir/?file=deh%20namak.ziphttp://www1.jamejamonline.

ir/newstext.aspx?newsnum=100004224410.