اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای هیکو
استان:
سمنان
شهرستان:
مهدی‌شهر

معرفی نامه

هیکو از روستاهای مازنی زبان دهستان چاشم بخش شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر استان سمنان می‌باشد .جمعیت این روستا بر اساس آمار سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج شصت و دو نفر و بیست و نه خانوار برآورد شده است.این روستا از روستاهای خوش آب و هوا کشور است که در حدود پنج کیلومتری روستای مهدیشهر واقع شده است . رودهای جاری در این روستا به عنوان سرچشمه رودهایی که از طریق رود خانه تجن به دریای مازندران میریزند، می‌باشند.

هیکو خود به عنوان سرچشمه که از طریق (هیرو ) به سمت دریای مازندران آب را هدایت می‌کند و پس از عبو از روستاهای ملاده. تم. تلاجیم. فینسک و پر آب‌تر شدن در این مسیر با پیوستن آب از چشمه هایی که در مسیر وجود دارد ،در نهایت با وصل شدن آب‌های مسیر تنگه کاورد به سمت دریای مازندران سرازیر می‌گردد.

اخیرا با احداث سد سلیمان تنگه بهره بهرداری لازم از این نعمت خدادادی به عمل می‌آید.این روستا از مسیر یک جاده‌ی سخت‌گذر کوهستانی که سیزده کیلومتر طول دارد به روستای چاشم که مرکز دهستان چاشم می‌باشد متّصل می‌شود ولی مسیر اصلی رفت و آمد به هیکوه جاده‌ی دهستان پشتکوه (از طریق پرور و کلیم ) می‌باشد.در زبان عرف هیکوه از روستاهای پشتکوه شمرده می‌شود.منابع :http://rcirib.

irhttp://fa.wikipedia.org/.