اطلاعات بیشتر


نام مکان:
روستای ملاده
استان:
سمنان
شهرستان:
سمنان

معرفی نامه

این روستا از روستاهای مازنی زبان شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است که در دهستان پشتکوه ، در فاصله هشتاد کیلومتری شمال مهدیشهر و نود و پنج کیلومتری سمنان قرار دارد. نام این روستا در گذشته‌های دور ایوک و جز منطقه دودانگه ساری بوده است . در منطقه دو دانگه چهار طایفه جوش جولا سادات و ملا زندگی می‌کردند.پس از مهاجرت و اسکان گروهی از طایفه ملا به روستای ایوک نام ایوک به ملاده تبدیل شد.

اکثر روستائیان به فعالیت‌های زراعی ،دامپروری ،باغداری و صنایع دستی مشغول می‌باشند. زنان روستا در کنار فعالیت‌های زراعی به بافت گلیم قالی و جاجیم و پارچه کت و شلوار پشمی که به آن چوخا می‌گویند می‌پردازند.از محصولات عمده زراعی این روستا می‌توان به : گندم ،جو، سیب زمینی، نخود، لوبیا ،عدس ،سیر، چغندر، هویج و سبزیجات، گیلاس ، آلبالو و گردو و نیز محصولات باغی اشاره کرد. مراتع سرسبز اطراف روستای ملاده یاعث رونق دامداری شده است و انواع لبنیات مانند شیر، پنیر، ماست، کشک، قره قوروت، کره و روغن حیوانی در این روستا تهیه می‌شود.

ملاده در یک محدوده کوهستانی قرار دارد و بافت مسکونی آن متمرکز است . مصالح به کار رفته در اکثر خانه‌های این روستا بیشتر از سنگ، گل و چوب است . خانه‌ها دارای اتاق نشیمن ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، انبار علوفه و غله طویله ایوان بزرگ و حیاط می‌باشند که حیاط به وسیله چند پله به ایوان که محل ..

.مشاهده کامل متن نشیمن تابستانی است اتصال می‌یابد. سقف شیروانی خانه‌ها جلوه ویژه ای به روستای ملاده بخشیده است .در قسمت شمالی این روستا ، ییلاق‌های زیبای سنگ چشمه ، پشت لد ، اشکبستون ، لوتک و جنگل معروف افرا مرتبط با جنگل‌های شمال قرار دارند.

راه ارتباطی روستای ملاده با روستاهای دودانگه ساری از جنگل افرا می‌گذرد. درختان بلوط نارون افرا و راش در این جنگل قد برافراشته اند. در ناحیه جنوبی روستا نیز انبوهی از درختان ارس کوه‌ها و تپه‌ها را پوشش داده اند.سرطلا معروف‌ترین کوه این روستا است .

در اطراف این کوه ییلاق‌های کلاته وشاه زمین فضای دلپذیری را به وجود آورده اند. در باغ‌های زیبای این ییلاق انواع درختان گردو ،سیب، گیلاس، آلبالو، هلو و بعضی درختان جنگلی میوه دار مانند سیاه دانه، ازگیل، زالزالک، زرشک و توت صحرایی وجود دارد.قله‌های اطراف روستا تا اواخر بهار از برف زمستانی پوشیده است که چشم انداز کم نظیری را خلق کرده است. آرامگاه بی بی طیبه در ورودی روستا واقع شده است .

اهالی روستا، بی بی طیبه را از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع ) می‌دانند.دو آسیاب قدیمی در این روستا وجود داشته که امروزه فقط آثاری از آن به جا مانده است . در روستای سرسبز و خوش آب و هوای ملاده دو عمارت بزرگ و باستانی و زیبا وجود دارد که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود پنجاه متر به موازات یکدیگر قرار گرفته اند. مصالح اصلی ساختمان ها، خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است .

هر یک از این دو نوع ساختمان دو طبقه و دارای تعداد زیادی اتاق و راهروی مربوط به اتاقها و طبقه فوقانی است که معماری بسیار زیبایی دارند.منابع:http://fa.wikipedia.org/http://www.

dana.ir/http://chahardangeh.blogfa.com/.