اطلاعات بیشتر


نام مکان:
بازار سمنان
استان:
سمنان
شهرستان:
سمنان

معرفی نامه

بازار سمنان حدود 180 سال قبل و در اوایل سلطنت سلسلة قاجاریه ساخته شد. بازار سمنان به سبک معماری سنتی ایران با سقف‌های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقة کویری ساخته شده است و بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجارتی است. در گذشته، بازار عمومی شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده‌ها) بوده است. بازار عمومی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است: بازار شمالی که تقریباً 5/1 کیلومتر طول دارد و به نام قدیمی خود راسته بازار خوانده می‌شود، از بالای شهر یعنی تقاطع خیابان‌های نظامی و یغما (شهدا) آغاز می‌شود و تا خیابان امام خمینی ادامه می‌یابد.

این بازار که به راسته بازار (بازار بالا) معروف است، شامل 254 باب مغازه می‌باشد . در این بازار سه حمام قدیمی ، 5 مسجد و 4 کاروانسرای مخروبه وجود دارد. تکیه ناسار از تکایای معروف این بازار است که در گذشته و حال محل گرد آمدن هیئت‌های عزاداری در روزهای عاشورا و تاسوعا است . تکیة ناسار روبروی خیابان کوچک شهید اعوانی واقع شده، دارای یک سالن بزرگ برای انجام مراسم سوگواری ایام ماه محرم و تقریباً 25 باب مغازه است که بر بالای آن ایوان و بالکن سرتاسری به چشم می‌خورد.

بزرگ‌ترین آب‌انبار سمنان و یک مسجد کوچک در این تکیه قرار دارد. سقف تکیه را شیروانی بزرگ با پنجره‌های مشبک پوشانده است. در جریان نوسازی سال‌های 1348 تا 1350، دو سر در بسیار زیبا در شمال و جنوب راسته بازار ساخته شد. نمای سر در شمالی و نمای سر در جنوبی این بازار با کتیبه هایی زیبا از کاشی‌های لاجوردی پوشانده شده است.

این بازار، دارای سقف و تاق ضربی است که روی تاق‌های جناغی استوار شده است. پنجره‌های شیشه‌ای بزرگ بر بام آن نصب شده است که نور داخل بازار را تأمین می‌کند. بازار جنوبی در امتداد راسته بازار است و به سبب نزدیکی با حرم مطهر حضرت یحیی بن موسی رضا بازار حضرت خوانده می‌شود. بازار حضرت به طول تقریبی 200 متر از خیابان امام خمینی شروع شده است و به تکیة بزرگ پهنه که در محل اسفنجان قرار دارد، ختم می‌شود.

این بازار دارای 50 باب مغازه است. در شمال بازار حضرت سر در جالب توجهی بنا شده که به سر در جنوبی راسته بازار شباهت کامل دارد. دو قسمت این بازار طوری ساخته شده که در تابستان‌ها خنک و در زمستان‌ها نسبتاً گرم است و برای استحکام و زیبایی آن در پایه‌ها تا ارتفاع تقریباً یک متر و نیم از سیمان و در قسمت بالای آن تا زیر تاق‌های ضربی از آجر قرمز استفاده شده است. منبع:http://www.

semnan.ir/HomePage.aspx?TabID=4705&Site=douranportal&Lang=fa-IRhttp://vista.ir/http://hamshahrionline.

ir/details/164286.