اطلاعات بیشتر


نام مکان:
امامزاده علی بن جعفر ( سمنان )
استان:
سمنان
شهرستان:
سمنان

معرفی نامه

امامزاده علی بن جعفر فرزند امام جعفر صادق و برادر بزرگوار امام موسی کاظم می‌باشد .بقعه امامزاده علی بن جعفر در خیابان شهید رجایی سمنان واقع شده است و مساحت فعلی این مجموعه در حدود 3500 متر مربع می‌باشد.ساختمان این بقعه متبرکه شامل گنبد ، ایوان ، حرم و دوسالن بزرگ در طرفین بقعه است که اخیرا نسبت به بازسازی و کاشی کاری گنبد و دو سالن طرفین بقعه و تعمیرات مهتابی و راهروها اقدام شده است . ایوان اصلی بقعه که رو به مشرق است بر روی صفحه ای بزرگ قرار دارد در قسمت جلوی ایوان و پیش فضای آن مهتابی بزرگی به طول 22 متر و عرض 15 متراحداث شده است , ایوان بوسیله 12 پله به حیاط امامزاده مرتبط می‌شود, این مهتابی حدود 2/75 متر از صحن بلندتر است.

ایوان اصلی غربی که 9/5 متر ارتفاع دارد با کاشی زینت یافته و دهنه ایوان 5/5 متر است. قبر حضرت در سالهای اخیر با سنگ مرمر بازسازی شده است. ایوان شرقی که درب ورودی امامزاده در آن قرار دارد 5/5 متر بلندی و دارای تزئینات کاشیکاری می‌باشد که در سال 1330 هجری شمسی مرمت گردیده است.صحن امامزاده تقریبا مربع شکل به ضلع 55 متر که بوسیله یک راهرو کوچک به حیاط کوچک کنار بقعه راه می‌یابد.

درب دیگر این حیاط به سمت جنوب و خیابان فیض باز می‌شود. صحنها و صفه، سالن، راهرو، مهتابی گورستان عمومی را تشکیل می‌دهد. آرامگاه حسین خان اعتضاد الملک پسر میرزا محمدخان سپهسالار ..

.مشاهده کامل متن و داماد ناصرالدین شاه قاجار و از حکمرانان جبار و معروف نیز در صحن این بقعه قرار دارد. در سالن دست راست حرم صورت قبر بزرگ و گچی قرار دارد که مردم سمنان آن را متعلق به اباصلت شاگرد علی بن جعفر می‌دانند.صنیع الدوله در مورد امامزاده علی بن جعفر می‌نویسد: امامزاده علی بن جعفر باغچه‌ی باصفایی در جلو دارد و ایوان وسیعی، امامزاده مربع متساوی الاضلاع از هر طرف 8 قدم و ارتفاع گنبد 12 قدم و صندوق چوبی مشبک و سربازی در وسط و صورت قبری در وسط آن است.

منبع:http://www.emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-11166.aspxhttp://semnan.

isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=18935http://www.semnan.

ir/HomePage.aspx?TabID=4711&Site=douranportal&Lang=fa-IR.